Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Kalp durması riski nasıl azaltılır?

Kalp durması riski nasıl azaltılır?

Sağlık Bakanlığı desteğiyle yürütülen Hayata El Ver projesi ile herkesin ani kalp durmasına müdahale etmeyi öğrenmesi hedefleniyor.

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bahar Kuvaki Balkan, ani kalp durması riskini azaltmak amacıyla halkın bilgilendirilmesi çalışmaları yürütüldüğünü belirtti.
İstanbul’daki 50. TARK’ta konuşan Prof. Dr. Bahar Kuvaki Balkan, Sağlık Bakanlığı ve Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği, Resüsitasyon Derneği ve çeşitli üniversitelerin işbirliğinde hayata geçirilen Hayata El Ver projesi kapsamındaki çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Dr. Balkan, şunları söyledi:
“Hayata El Ver projesiyle kısa vadede toplumda ‘ani kalp durması’ konusunda farkındalık ve bilinç oluşturmayı ve uzun vadede ani kalp durmasına bağlı ölüm oranlarının azaltılmasına destek olmayı hedefledik. Bu proje kapsamında amacımız, toplumun her kesimine ‘ani kalp durması’ vakası ile karşılaştıklarında yapılması gerekenleri öğretmek, mümkün olduğunca çok kişiye ‘temel yaşam desteğini’ ana hatlarıyla anlatmak ve ilk yardım eğitimi almaları konusunda teşvik etmektir. Bu yıl ise Avrupa Resüsitasyon Konseyi’nin de önerdiği gibi okullarda bu eğitimin yapılmasına öncelik verilmektedir. Çocuklar Hayata El Veriyor kapsamında İzmir, Mersin ve Adana olmak üzere 3 ildeki okullarda bu proje uygulanmaya başlandı. Ayrıca bu yıl 16 Ekim’de Avrupa Resüsitasyon Konseyi’nin “Restart a Heart Day” kampanyası kapsamında İzmir’de Hayata El Ver etkinliği düzenlendi. Hedefimiz, Türkiye’de ilköğretimde bunun uygulanması ve çocukların küçük yaşta bu projeyle tanışması.”

TARD 50’nci Kongresi (TARK 2016) ile ilgili haberlere aşağıdaki başlıklardan ulaşılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz