Sağlık bilgi platformuı - 30 Mayıs 2024, Perşembe

Anestezi çalışanları risk altında

Anestezi çalışanları risk altında

“Ağır ve uygun olmayan çalışma şartları anestezi çalışanlarında stres, tükenmişlik depresyon gibi olumsuz etkilenmelere neden olabiliyor.”

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Kurtipek, çalıştıkları ortamların koşulları nedeniyle anestezistlerin mutsuz olduklarını söyledi.

Prof. Dr. Ömer Kurtipek, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 50. TARK’da yaptığı açıklamada, anestezistlerin sürekli kapalı ortamda ve güneş ışığından uzak çalışmaları nedeniyle çeşitli sorunlar yaşadıklarına dikkat çekti. Dr. Kurtipek, şunları söyledi:
“Ameliyathane alanlarının genelde sağlık kurumlarının zemin altı katlarında olması sonucu çalışma ve dinlenme alanları gün ışığından uzak ve kapalı bir ortam olmaktadır. Anestezi çalışanları böylesi bir ortamda uzun ve yorucu bir çalışmanın yanı sıra anestezik gazlar, radyasyon, uygun olmayan ergonomik şartlar, yetersiz havalandırma ve gürültü ile çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Ağır ve uygun olmayan çalışma şartları anestezi çalışanlarında anksiyete, stres, travma, tükenmişlik, depresyon, güven kaybı, mesleki doyumsuzluk ve madde kullanımı gibi sorunların giderek yüksek oranda görülmesine yol açmaktadır. Güneş ışığından uzak ve sürekli kapalı alanda çalışmak depresyonu tetikleyebilmekte ve bazı vakalarda intihara kadar sürüklemektedir. Anestezistlerin toplumda hak ettiği değeri ve saygıyı görmemesi ve genelde düşük ücretler alması da mesleki tatmin seviyesini düşürmekte ve bu da depresyon eğilimini artırmaktadır.”

TARD 50’nci Kongresi (TARK 2016) ile ilgili haberlere aşağıdaki başlıklardan ulaşılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz