Sağlık bilgi platformuı - 30 Mayıs 2024, Perşembe

Anesteziye bağlı ölümler azaldı

Anesteziye bağlı ölümler azaldı

“Riski minimuma indirmek için yaşlı hastaların ameliyat öncesi durumlarının çok iyi gözlenmesi gerekiyor.”

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Remzi İşçimen, teknolojideki gelişmeler sayesinde anesteziye bağlı ölümcül sonuçlar yaşanması riskinin çok azaldığını söyledi.

Dr. İşçimen, bu yıl 50’ncisi düzenlenen Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Kongresi nedeniyle yaptığı açıklamada, teknolojinin güven verici gelişmeler sağladığını belirtti. Dr. İşçimen, şu bilgileri verdi:
“Yaşlılığa bağlı organ fonksiyonlarında azalma, yapısal değişiklikler, kronikleşen hastalıklar (şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp ve böbrek hastalıkları) ve çoklu ilaç kullanımlarının artışı sonucunda bu kişilerin anestezi almaları gerektiğinde kaygılar, anesteziyi kaldırıp kaldıramayacağı gibi sorular ortaya çıkarmaktadır. Oysa, anestezideki gelişmeler sonucunda, anesteziye bağlı ölümcül sonuçlar çok azalmıştır. 1999-2005 yılları arasında yapılan bir araştırmada cerrahi operasyon geçiren 106 milyon hastada anesteziye bağlı ölümler milyonda 8 iken, 85 yaşındakilerde milyonda 20 civarında bir ölüm oranı olduğu ortaya çıkmıştır. Riski minimuma indirmek için anestezi alması gereken yaşlı hastalar ameliyat öncesi dönemde detaylı tetkik ve muayene edilmeli, anestezi uygulanması sırasında iyi takip edilmeli ve operasyon sonrası ağrı giderilmelidir. Şuur değişikliklerinin önlenmesi ve sıklığının azaltılmasında ilaç tedavisi dışında tedbirler de alınmalıdır. Bunlar arasında zihinsel uyarı, gözlük ve işitme cihazları kullananların kullanmalarının ertelenmemesi, operasyon sonrası erken hareket ettirilmeleri, sıvı ve beslenmelerinin düzenlenmesi önemlidir.”

TARD 50’nci Kongresi (TARK 2016) ile ilgili haberlere aşağıdaki başlıklardan ulaşılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz