Sağlık bilgi platformuı - 18 Nisan 2024, Perşembe

Vücuttaki dövmeler silinebilir mi?

Vücuttaki dövmeler silinebilir mi?

İşin uzmanı “silinir” diyor. Silinme işlemi süresi, dövmenin büyüklüğüne, daha önce farklı yöntemlerle silinmek istenip istenmediğine göre değişebiliyor.

Büyük bir hevesli yaptırılan dövmeler zaman içinde önemini yitirebiliyor. Bu durumda dövmeyi sildirme isteği öne çıkıyor. Uzmanlar istenildiğinde dövmelerin silinebileceğini belirtiyorlar.
Q-anahtarlı lazer sistemleri yüksek enerjili kısa atımları sayesinde ciltte iz bırakmadan ve çevredeki normal dokulara zarar vermeden dövmenin silinmesini sağlıyor. Bu uygulamalar uzman kişilerce yapıldığında, komplikasyon riski minimuma iniyor.

ÇEVREDEKİ DOKULARA ZARAR VERMİYOR

Q-anahtarlı lazer sistemlerinde yüksek enerji tek bir güçlü kısa atımla hedefe (dövme pigmenti) veriliyor ve hedefte ısı yoluyla ani parçalanma oluşturuluyor. Çok küçük parçalara bölünen dövme pigmenti de vücudun bağışıklık mekanizmasında yer alan hücreler tarafından uzaklaştırılıyor ve yok ediliyor.
Acıbadem Maslak Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz, bu işin nasıl yapıldığını anlattı.

Q-anahtarlı lazer sistemlerinin sadece istenen hedefe yönelik lazer ışını vermeleri sayesinde çevredeki normal doku hasarı en az düzeye indiriliyor. Bu sayede istenmeyen yan etkilerin gelişmesi de büyük oranda önlenebiliyor.

TÜM RENKLERDE KULLANILABİLİYOR

Q- anahtarlı lazerlerin dalga boylarına göre farklı türleri mevcut. Bazıları siyah, mavi ve yeşil renkli dövmelerin silinmesinde etkili olurken, diğerleri ise kırmızı, turuncu ve sarı renklerde etkili oluyor. Çok renkli dövmelerde işlemin etkili olabilmesi için birden fazla Q- anahtarlı lazer sisteminin seri seanslar halinde kullanılması gerekiyor. Siyah dövmeler genellikle çeşitli renklerdeki dövmelerden daha iyi yanıt veriyor. Aynı şekilde amatör dövmelerden profesyonel dövmelere nazaran daha iyi sonuç alınıyor. Eski dövmelerde de yeni dövmelerden daha başarılı sonuçlar elde ediliyor. Daha önce kimyasal peeling veya dermabrazyon ya da salabrazyon yöntemi uygulanmış dövmeler ise lazer uygulamasına daha dirençli oluyor ve dövmenin tam olarak silinmesi zorlaşıyor.

SEANSLAR HANGİ SIKLIKTA UYGULANIYOR?

Uygulama sırasında beklenen yanma, iğnelenme, sızlama veya ağrı gibi hislere tolerans kişiden kişiye değişiyor. Ağrıya toleransı olmayan kişilerde uygulamadan 30-60 dakika önce lokal anestezik kremlerle deri uyuşturuluyor. Seans aralıkları dövmenin büyüklüğüne, uygulama bölgesine ve renk çeşitliliğine göre 4-8 hafta; seans süresi 10-40 dakika, toplam seans sayısı ise 8-10 arasında değişiyor. Seans sonrasında ciltte sızlama hissi, kızarıklık, deri altı kanama, su kabarcığı oluşumu, kabuklanma ve geçici koyu lekelenme gelişebiliyor. Ancak bunlar iyi bir bakım ile zamanla geriliyor. Tecrübeli ellerde ve kişinin tüm önerilere uyması durumunda enfeksiyon, beyaz lekelenme ile kalıcı iz gibi yan etkiler son derece nadir görülüyor.

GÜNEŞTEN KORUNMAK ÇOK ÖNEMLİ

Tüm lazer uygulamalarında olduğu gibi Q-anahtarlı lazerde de işlemden 4 hafta önce başlayarak son seanstan 2-3 ay sonrasına kadar güneşten mutlaka korunmak gerekir. Aksi halde kalıcı lekelenme gibi sorunlar gelişebiliyor ve seansları ötelemek gerekiyor. Bu amaçla yüksek koruma faktörlü (en az SPF 50) güneşten koruyucu kremleri günde birkaç kez tekrarlayarak kullanmak ve solaryumdan kaçınmak çok önemli.

İŞLEM SONRASINDA BUNLARI YAPMAYIN

  • Seans sonrasında oluşan su kabarcıklarını veya kabukları koparmayın, soymayın.
  • Seanslar sonrasında sıcak su, hamam, sauna, kese, lif, masaj ve bronzlaştırıcı krem kullanımı gibi uygulamalardan mutlaka kaçının. Seanslar sonrasında alacağınız banyo veya duşlar ılık-soğuk suyla olmalı.
  • İşlem sonrasında 1 hafta boyunca tıraş, yüzme, sıcak su havuzları ve aşırı egzersizden kaçınmanız da çok önemli.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz