Sağlık bilgi platformuı - 21 Temmuz 2024, Pazar

Yetersiz beslenme verimi düşürüyor

18 Haziran 2016
Yetersiz beslenme verimi düşürüyor

Çalışanların yetersiz kalori almaları işyerinde verimliliği düşürüyor. Sağlıklı beslenme verimliliği artırıyor.

Sağlıklı beslenme ve diyet uzmanı Banu Kazanç, beslenme ile işgücü verimliliği arasında ilişkinin önemini vurguluyor. Kazanç, beslenme ve işgücü verimliliği konusunda şu bilgileri verdi:

ÇALIŞANA KAÇ KALORİ GEREKİYOR?

Yetersiz ve dengesiz beslenenlerde kan şekeri düşüklüğüne bağlı halsizlik, dikkatsizlik, yorgunluk hissi artar. Bu da çalışan verimliliğini düşürür.
Günümüzde, şirketlerin en büyük harcama kalemlerinin başında çalışan verimliliğini artırıcı uygulamalar geliyor. Ama bazen gözden kaçan detaylar yapılan harcamaların boşa çıkmasına neden olabiliyor. Beslenme de bu gözden kaçan detaylardan birisi. Genel bir değer vermek gerekirse 20-30 yaş arası çalışanlarda kadınlarda günlük 1800, erkeklerde ise 2400 kalorinin altında beslenme, işyerinde çalışan verimini düşürüyor.
Metabolizma için harcanan enerji vücut enerjisinin yaklaşık yüzde 70-80’ini oluşturur. İhtiyacımız olan kalori miktarının yüzde 20’ye yakın bir miktarı beyin metabolizması için harcanıyor.

DENGELİ BESLENME

Yapılan araştırmalar iş performansı ile beslenme arasında önemli bir ilişki olduğunu gösteriyor. Yeterli kalorinin sağlanması yanında, dengeli beslenme de önem taşır. Yani, enerji yanında bütün besin öğelerinin (karbonhidrat, protein, yağ, vitaminler, mineraller, su) gereksinim kadar sağlanması da önemli. Yetersiz ve dengesiz beslenenlerde kan şekerinin düşmesine paralel olarak halsizlik, dikkat azlığı, yorgunluk hissi gelişiyor. Bu durum, hem çalışma verimliliğinin azalması hem de sağlık harcamalarının artması ile sonuçlanıyor.
Salt kalori açısından da bakılmaması gerekiyor. Kalori kadar besin içerikleri de önem taşıyor. Besin içeriklerinin karbonhidrat ağırlıklı mı yoksa protein ağırlıklı mı olduğu, posa içerikleri, kan şekerini yükseltme hızları kısaca besinlerin nitelikleri, neyin neyle birlikte yendiği, ne zaman yendiği de performansı etkiler.

KAHVALTIYA YETERİNCE ÖNEM VERİLMİYOR

Genellikle çalışanlar sabah kahvaltısını atlamıyorlar, ancak gereken önemi de vermiyorlar. Güçlü bir kahvaltı kişiyi gün boyu daha enerjik, daha tok tutar ve konsantrasyon problemleri yaşamasını engeller. Kahvaltı için alternatifler arttı, neredeyse her köşe başında simit satanlar, yumurta, peynir, zeytin, salatalık ve domates de satıyorlar. İş merkezi yakınındaki pastanelerde sağlıklı tam tahıllı ekmeklerle hazırlanmış sandviçler bulmak da mümkün.
Sabah kahvaltılarında poğaça, kek tarzı daha az sağlıklı şeyleri tercih edenlerin de oluyor. Trend ise kolaylıkla taşınan müsli ve kutu sütler. Her halükarda peynir, zeytin, domates, salatalık gibi ürünlerin bulunduğu bir kahvaltı çalışanları güne daha enerjik hazırlar.

SALATAYI ÖĞÜN YANINDA YİYİN

Beslenmede salatalar oldukça sağlıklı seçeneklerdir. Salataları ana yemeğin yanında tüketebileceğiniz gibi çok çeşitli malzemelerle zenginleştirip ana yemek olarak ta tüketebilirsiniz. Salatalar ile sağlıklı, doyurucu, besleyici, hafif, lezzetli ve düşük kalorili öğünler, çok kısa sürede hazırlanabildiği için özellikle yaz aylarında çokça tercih ediliyor. Yine de temel prensip beslenmenizin sağlıklı olması için bütün besin gruplarını içermesi ve yeterli ve dengeli olmasıdır.
Salata ara sıra ana öğün olarak da tüketilebilir. Yine de önerim salataları çoklukla ana yemeğin yanında tüketmeniz olacaktır. Kilo vermek istediğinizde vereceğiniz kiloların sağlığınızı ve performansınızı olumsuz etkilememesi, metabolizma hızını düşürmemesi için gerekli olan kalori miktarını yüzde 25-30 oranında kısıyoruz. Düşük kalorili diyetler kilo vermek için uygun değildir, kan şekeri düşer, kendinizi güçsüz hissedersiniz, bu da iş verimini olumsuz yönde etkiler. Bu tür diyetlerle sıkça baş ağrısı ve mide bulantısı gibi şikâyetleriniz olur. Uzun dönemde ise ciddi sağlık problemleri yaşarsınız.

TEMİZ EV YEMEKLERİ ARIYORLAR

Yemekhanesi olmayan işyerlerinde çalışanlar öğle yemeklerinde çevre restoranları tercih ediyorlar. Ancak yemeklerin çok yağlı olması şikâyet konusu oluyor. Hakiki zeytin yağların kullanıldığı nefis sebze yemekleri, tencere yemekleri yapan, temiz ve taze olduklarından emin oldukları salata çeşitlerini mönülerinde bulunduran yerleri aranıyor.

Gün boyu düzensiz beslenip akşam öğününü geç bir saatte ağır yemeklerle geçirenler hem kilo artışı hem de sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabiliyor. Vücut için gerekli olan kalorinin eşit olarak öğünlere yayılması gerekir. Alınacak kalori için bir diğer önemli nokta ise kalorinin hangi gıdalardan geldiği ve vücudunuz için gerekli vitamin, mineral, karbonhidrat, protein ve yağ  oranlarını içermesidir.

Yetersiz beslenme verimi düşürüyor Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz