Sağlık bilgi platformuı - 24 Nisan 2024, Çarşamba

Türk nöroradyologları dünya konferansı

Türk nöroradyologları dünya konferansı

Türk bilim insanlarının girişimiyle İspanya’nın Bancelona kentinde düzenlenen eğitim amaçlı konferansın uydu yayınıyla İspanya dışından da izlenebildiği belirtildi.

Türk nöroradyologları bu çalışmalarını “Türk tıbbının  dünyada tartışmasız lider olduğu tek alan olan  girişimsel nöroradyolojide,  Türk nöroradyologları  bu sene de Barcelona’da düzenledikleri World Live Neurovascular Conference (WLNC)  ile beyin damar hastalıklarının tedavisini tüm dünyaya öğretiyor…” başlıklı bir basın bülteni ile duyurdu.

Dünya Canlı Nörovasküler Konferansla ilgili bültende şu bilgiler yer alıyor:

Girişimsel Nöroradyoloji ‘beyin krizi’  olarak adlandırılan rahatsızlığa sebep olan beyin damar baloncukları, damar yumakları ve beyin damar tıkanıklıkları gibi ciddi beyin damar hastalıklarının tedavisini yüksek teknoloji ve bıçaksız ameliyatlarla tedavi edildiği alandır.

Ülkemizde Girişimsel Nöroradyoloji, 90’lı yılların sonunda Ankara’da Prof. Dr. Işıl Saatçi ve Prof. Dr. Saruhan Çekirge, İstanbul’da Prof. Dr. Civan Işlak, Prof. Dr. Naci Koçer ve Prof. Dr. Osman Kızılkılıç tarafından kurulan 2 ayrı merkezde geliştirilen tedavi teknikleri sayesinde, bugün dünyanın en iyisi olarak kabul edilen ve pek çok ülkeden Türkiye’deki merkezlere gelen uzman doktorlara eğitim veren bir yapıya dönüşmüştür.

Alanlarında dünyanın en saygın bilim insanları olarak kabul edilen hekimlerimiz Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya gibi tüm ileri Avrupa ülkeleri ile İsrail ve Ortadoğu ülkeleri, Hindistan, Japonya, Güney Afrika, Latin Amerika ülkeleri, Avustralya, Çin ve özellikle ABD’de 20’nin üzerinde önemli tıp merkezlerine davet edilerek seçilmiş hastaların kapalı damar içi beyin operasyonlarının gerçekleştirilmesinde yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda birbirleri ile çok iyi arkadaş olan bu ekip güçbirliği yaparak aralarına aldıkları diğer önemli uluslararası ekiplerle, 2006’dan bu yana canlı cerrahi kursları vermektedir. 2013’ten itibaren ise dünyadaki en önemli girişimsel nöroradyoloji eğitim plarformu olan WLNC – World Live Neurovascular Conference (Dünya Canlı Nörovasküler Konferansı) isimli toplantıyı düzenlemektedirler.

WLNC her sene başka bir kıtada düzenlenmektedir ve kasık damarından girilerek yapılan endovasküler (kapalı) beyin ameliyatlarını dünyanın birçok ülkesinden gelen binlerce hekime canlı olarak izleterek eğitim vermektedir. Konferans dahilinde her sene özellikle gelişmekte olan ülkelerden 150’nin üzerinde uzman doktora katılım bursu sağlanmaktadır.

2013’te İstanbul’da gerçekleştirilen konferans, 2014’te Arjantin – Buenos Aires’te, 2015’de Amerika Birleşik Devletleri – Şikago’da, 2016’da Çin Halk Cumhuriyeti – Şangay’da, 2017’de Amerika Birleşik Devletleri – Los Angeles’da ve son olarak 2018 de Japonya – Kobe’de düzenlendi.

1-3 Mayıs 2019 tarihlerinde Barselona’da düzenlenecek olan WLNC / Dünya Canlı Nörovasküler Konferansı’nda  katılımcılar, Prof. Işıl Saatçi ve Prof. Civan Işlak tarafından gerçekleştirilecek ameliyatları İstanbul’ dan Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Atakent Hastanesi, Ankara’dan da Yüksek İhtisas Üniversitesi Koru Hastanesi’ndeki en ileri yüksek teknolojilerle donatılmış olan anjiyografi merkezlerinden uydu ile konferans salonuna bağlanarak, Prof. Dr.Saruhan Çekirge ve Prof. Dr. Naci Koçer’in moderatörlüğünde canlı olarak izleyerek beyin damar hastalıklarının tedavisindeki yeni trendler ve teknolojileri öğrenme fırsatı bulacaklar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz