Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Ramazanda stresle başa çıkmak

11 Haziran 2016
Ramazanda stresle başa çıkmak

“Vücut direncini koruyacak yiyecekler tüketin” ve “açlığa değil yaşanılan huzura odaklanın.”

Oruç tutanlara sağlık hizmeti veren kişilerce farklı öneriler yapılıyor. Lokman Hekim Hastanesi’nden uzman Psikolog Meltem Özcüler ve iç hastalıkları uzmanı Dr. Mehmet Murat Gürbüz, oruç tutanlara şu tavsiyelerde bulundular.

STRESTEN KORUYACAK YİYECEKLER

Dr. Mehmet Murat Gürbüz
“Açlık ve susuzlukla ortaya çıkan stresi azaltmak için, ramazan ayında düzenli beslenmeye dikkat edilmeli. Vücut direncinin düşmemesi için Ramazan ayında da bütün besin gruplarından yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmeliyiz. Ancak bu şekilde bedeni normal bir süreç içerisinde olduğuna inandırırız.
Bunun dışında kan şekerimizi dengede tutmamız da stresi kontrol altına almaya yardımcı olacaktır. Ramazan ayı süresince kan şekerimizi dengede tutacak olan kuru baklagiller, kuru yemiş, bitter çikolata ve kivi gibi besinleri tüketmemiz ayrıca bir öneme sahip. Vücut düzenimizi koruyan bu besinler bizi dengede tutarak stres yaşamamıza engel oluyor. Ayrıca magnezyum içeriği zengin maden sularını tüketerek de beyinin enerji düzeyini arttırıp stresi en alt düzeye çekebiliriz.”

RAMAZAN VÜCUT SAĞLIĞI İÇİN BÜYÜK FIRSAT

“Bu mübarek ayın vücudumuz için çok önemli bir fırsattır. Ramazan ayında vücut arınır, mide-bağırsak sistemimiz dinlenir, alkol ve sigara alımı olmadığı için kanımız temizlenir, karaciğerimiz kendini yeniler. Düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanabilmemiz için bir fırsat doğar. Yani Ramazan ayı aslında vücudumuzun yenilenmesi ve düzene girmesi için büyük bir fırsattır.”

DİNİ BİR VECİBENİN HUZURU

Uzman Psikolog Meltem Özcüler
“İnsan vücudu kendisi için uygun koşullardan uzaklaştığı zaman strese girer. Ramazan ayı içerisinde de öğün sayısı ve yemek saatleri değişiyor, bunun yanı sıra aç ve susuz kalma süresi uzuyor. Bu nedenle vücut olumsuz bir durum olduğunu düşünüyor ve tepki veriyor.
Oruç tutuğumuz süreç içerisinde sadece ‘açlık’ konusundaki düşüncelere yoğunlaşmamamız gerekir. Çünkü fiziksel ihtiyaçlarımıza odaklandığımız takdirde, gerginlik artıyor ve ihtiyacın giderilmesi için dürtüler yoğunlaşıyor. İhtiyaç, yani açlık giderilmediği için psikolojik ve duygusal tepkiler ortaya çıkıyor. Oysa yoğunlaşılacak olan düşünce ‘açlık ve engellenme’ değil, ‘dini bir vecibenin huzur içinde yapılması’ olmalı.”

(Ramazan ve oruç hakkındaki diğer haberler için tıklayınız.)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz