Sağlık bilgi platformuı - 30 Mayıs 2024, Perşembe

Parmak emmenin ne zararı var?

13 Ağustos 2016
Parmak emmenin ne zararı var?

Bebeklerin parmak emme alışkanlığı anne karnında başlıyor. Uzmanların ifadesiyle bazı etmenlere bağlı olarak sürebiliyor.

Parmak emmenin uzun süreli olması damak yapısında bozulmaya neden olabiliyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bilgin Giray, parmak emme alışkanlığıyla ilgili bilgi verdi.

“Bebekler parmak emmeye anne rahmindeyken başlayıp kuvvetli bir emme refleksiyle dünyaya gelir. Hemen her anne-baba, çocukları parmaklarını emdiklerinde ‘acaba bir sorun mu var?’ kaygısına kapılır. Parmak emme alışkanlığı, ilerleyen dönemlerde çocuklarda diş yapısını olumsuz etkileyebiliyor. Çocuklar ilk yaşlarda çiğneme işlemini yapamadıkları için emmeyi bir gereksinim haline getirerek bu refleks ile rahatlar.”

BEBEKLER NEDEN PARMAK EMERLER?

“Çocuklarda parmak emme doğumdan itibaren 3–4 yaşlarına kadar görülen bir olaydır. Bebeklerin çoğu başparmaklarını emer. Bebekliğinde emme ihtiyacını tatmin için parmağını emen çocuk 1-1,5 yaşından sonra anne memesi özlemini gidermek ve rahatlamak için parmağını emer. Çocuk, canı sıkılıp kendini oyalamak için, uykusu geldiği zaman, tedirgin olduğu zaman ve anneden ayrıldığı zaman parmak emme davranışında bulunabiliyor.”

“PARMAK EMME DİŞ YAPISININ ŞEKİLLENMESİNDE OLUMSUZ ETKİ GÖSTERİR”

“İleriki yaşlarda görülen parmak emme davranışının temelinde anne-çocuk ilişkisindeki yetersizlik ve çocukta güven duygusunun yeterince gelişmemiş olması yatar. Parmak emme davranışı çocuğun diş yapısının şekillenmesinde olumsuz bir etki gösterir. Emme esnasında ortaya çıkan basınçlar sonucunda üstteki dişler ileri itilirken, alttaki dişler de geriye itilir. Bu da alt çenenin geride konumlanmasına yol açar, damak ve diş yapısının dengesini bozar. Bunun fizyolojik yansıması ise konuşma bozukluğu ve ağız kapanışının estetik açıdan kötü görünmesi şeklinde olur.”

AĞIZ YAPISI NASIL KORUNUR?

“Erken çözüm bulunmadığı takdirde daimi dişlerin çıkmaya başladığı 6-7 yaş döneminde, çok daha karmaşık bir tedavi süreci yaşanabilir. Gecikmeden kontrol altına alınması durumunda çocuklarımızı çene gelişimi tamamlanmadan kapanış ve eklem sorunlarından koruyabiliriz. Bu nedenle günümüzde çocukların göz ve işitme kontrolleri gibi ağız yapısının da kontrol altında tutulması gerekiyor.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz