Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

İçeceğe konulan buza dikkat!

İçeceğe konulan buza dikkat!

Serinlemek için içeceklerinize hangi sudan yapıldığını bilmediğiniz buz atmak besin zehirlenmesine neden olabilir. Buz koymak yerine iyi soğutulmuş kapalı içecekler için.

Her yiyecek masum değil

Sıcak ortamlarda bekletilen yiyecekler özelliklerini yitirir ve zehirlenmelere neden olabilirler. Bu nedenle yaz aylarında besin zehirlenmeleri sık görülür.

Özellikle açıkta satılan yiyecekler ulaşılması kolay ve uygun fiyatlı oldukları için çok sık tercih edilebiliyorlar. Ancak bu pratik ve masum görünen yiyecek ve içeceklerin beklenmedik sonuçları olabiliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, besin zehirlenmeleri konusunda bilgi verdi.

Yaz aylarında sıklığı artan toplu besin zehirlenmeleri genellikle toplu yemek verilen yerlerde görülüyor. Uygunsuz koşullarda saklanan yiyecek ve içeceklerin neticesi olarak ortaya çıkan besin zehirlenmelerinin nedeninin “stafilokok” isimli mikroplardır. Bunların ürettiği toksin, aynı yemekten yiyen kişilerin bir kısmında ilk saatlerde kusma ve ishale yol açar; bazı kişiler durumu daha kolay ve çabuk, hatta ishal bile olmadan atlatırken, bazıları da kusma ve ishal nedeniyle şoka girebilir.

Özellikle yaz aylarında açıkta satılan veya sergilenen yiyeceklerin kolay ulaşılabilir ve uygun fiyatlı olması nedeniyle tercih ediliyor. Pratik ve masum görünen yiyecek ve içeceklerin beklenmedik sonuçları olabiliyor. Açıkta satılan lahmacun, buzdolabında saklanmayan kıyma, süt, yoğurt, kaymak, krema gibi yiyecekler, hastalık olarak geri dönebiliyor.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Besin zehirlenmelerinden korunmak için; yiyeceklerin taze olmasına ve paketlenmiş olarak satılan yiyeceklerin son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat etmek gerekir. Elektrik kesintisi nedeniyle, soğukta saklanması gereken yiyeceklerin bir süre ‘ısınması’ içlerinde bulunan ve sayıca az olduğu için sağlığa zarar vermeyecek olan mikropların çoğalmasına ve hastalık yapmasına yol açar. Özellikle hazır dondurmalarda bu noktaya çok dikkat edilmelidir.

EL HİJYENİ ÖNEMLİ

Açıkta satılan veya sergilenen yiyeceklerin en önemli tehlikelerinden biri de yiyeceği hazırlayan kişilerin ellerinin temizliğidir. Personelin temizliğinden emin olmadığınız yerlerde, sırf ‘tatmak’ amacıyla bir şeyler yemek dahi ishale davetiye çıkarabilir.

Hangi sudan yapıldığı ve ne şekilde saklandığı belli olmayan buzlar da zehirlenmelere neden olabilir. İçeceklerin içine atılan buzun hangi sudan yapıldığını bilmek mümkün olmaz. Bu nedenle, yaz aylarında serinletici bir şeyler içmek istediğimizde, içine buz atmak yerine, ağzı kapalı olarak soğutulmuş içecekleri tercih etmek daha doğru olacaktır.

İçeceğe konulan buza dikkat! Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz