Sağlık bilgi platformuı - 30 Mayıs 2024, Perşembe

Eti nasıl saklamalı? Nasıl tüketmeli?

12 Eylül 2016
Eti nasıl saklamalı? Nasıl tüketmeli?

Kurban Bayramı ve sonrasındaki günlerde et tüketimi artıyor. Bu süreçte et tüketimine bağlı sağlık sorunlarının da arttığı gözlemleniyor.

Ete bağlı sağlık sorunları genel olarak kesim koşulları, etin saklanması ve pişirilmesinden kaynaklanabiliyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, etin uygun koşullarda saklanması ve sağlığa uygun tüketilmesi için nelere dikkat edilmesi gerektiği konularında bilgi verdi.

ETİ SAKLAMANIN ÖNEMİ

“Hijyenik olmayan koşullarda bulunan ve hastalık taşıyan hayvanların eti tüketildiğinde ciddi sağlık problemleri yaşanabilir. Kurbanınızı, temiz ve hijyenik koşullarda kesildiğinden emin olduğunuz, veteriner kontrolü olan yerlerden satın almaya özen gösterin.”

ETİ KESİMDEN HEMEN SONRA YEMEYİN!

“Et bir süre bekletilmeden yenilmemeli. Kurbanda kesilen etlerin hemen tüketilmemesi gerekir. Kesimden hemen sonra yenilen et lezzetsiz olur. İlk kesildiği anda oluşan laktik asit eti sertleştirir ve lezzeti daha az olur. Bir gün buzdolabında dinlenmiş etin sindirimi daha kolaydır ve lezzetli olur.”

ETİ AÇIKTA BEKLETMEYİN

“Kurban kesildikten sonra paylara bölerek dağıtma işleminin de seri bir şekilde yapılması gerekir. Dışarıda beklettiğiniz etin üzerinde sıcaklık etkisiyle zararlı bakteriler üremeye başlar ve yenildiğinde sağlık sorunlarına neden olabilir.”

SAĞLIKLI PİŞİRME YÖNTEMLERİ

Etin sağlıklı tüketimi konusunda şu hususlara dikkat edilmeli:

 • Et kesme işlemi yaptığınız bıçağınız, kesim tahtanız iyice temizlenmiş olsun.
 • Etinizi doğrarken görünen yağları ve kurbana ait siniri iyice temizlemeye özen gösterin.
 • Hayvanın sakatatı dediğimiz iç organlarını tüketmeyin.
 • Buzdolabında bekleteceğiniz et parçalarını 2-3 gün içinde tüketin. Kıyma için buzdolabında bekleme süresi 2 günü geçmemelidir.
 • Derin dondurucularda saklayacağınız etleri 4-6 ay içerisinde tüketin. 6 aydan uzun süre derin dondurucuda bekletmeyin.
 • Dondurulmuş etlerinizi kullanmadan önce; güvenli çözdürün. Tencere yemeğine kullanacağınız eti ve haşlama yapacağınız eti kısık ateşte hemen pişirmeye başlayabilirsiniz.  Pişirmeden önce çözdürmek istediğiniz eti de bir gün önceden buzdolabında çözdürün. Kalorifer, soba üzerinde veya oda sıcaklığında etinizi çözdürürseniz besin zehirlenmelerine yol açar.
 • Çözdürdüğünüz eti tekrar dondurucuya koymayın. Tekrar dondurma işlemi yaptığınız etlerde bakteri üremesi olur ve zehirlenmelere yol açar.
 • Eti pişireceğiniz zaman sağlıklı pişirme yöntemlerini uygulayın. Haşlama, fırında veya ızgara yöntemiyle pişirebilir, sote yapabilirsiniz.
 • Eti mangalda pişirirken yanında pratik olacak şekilde sebze de pişirebilirsiniz. Böylece etin kolay sindirimi için vücudunuza destek olmuş olursunuz.
 • Etinizi pişireceğiniz zaman yağ ilave etmeyin. Etin içerisinde bulunan görünmeyen gizli yağlar yemeğinizin yağ kapasitesini için yeterli olacaktır.
 • Et yemeğinizin yanında salatanız olsun. Bol yeşilliklerle hazırladığınız salatanıza zeytinyağı ve limon ilave edin.
 • Kırmızı etin B12 ve demir içeriği oldukça yüksektir. Özellikle kansızlık sorunu yaşayan kadınların günlük hayatta kırmızı et tüketmeye önem vermesi gerekir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz