Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Diyabetliler ve oruç

7 Haziran 2016
Diyabetliler ve oruç

Hayat boyu beslenmelerine özen göstermesi gereken diyabetliler için oruç bazı riskler getirebilir.

Liv Hospital Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serpil Salman, orucun getireceği risklerin bazı diyabetlilerde hayatı tehdit edecek kadar ciddi olabileceğine dikkat çekiyor ve şu bilgileri veriyor:

Hastaların oruç tutma kararlarını hekimleri ile paylaşmaları, yüksek riskli iseler oruç tutmamaları gerekir. Yüksek riskli olmayan ve oruç tutmak isteyen diyabetliler ise bazı tedbirler almalıdır

DİYABETLİ HASTADA ORUCUN RİSKLERİ NELERDİR?

Diyabetli hasta ana öğün (Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği) ve ara öğünler şeklinde düzenli beslenmelidir. Oruç buna olanak vermez, şeker dengesizleşir.

İnsülin ve bazı ilaçlar hipoglisemi (Aşırı şeker düşüklüğü) riski yaratır. Bu riskten korunmak için düzenli beslenmek şarttır. Sahurda bu ilaçları alan bir hasta gün içinde ağır şeker düşüklüğü nedeniyle birçok sorun yaşayabilir.

Şeker düşüklüğü yaşamamak için ilaç almamak çözüm değildir, bu sefer de şeker çok yükselecektir.

İftarda tüketilen gıdanın ardından kan şekeri, kan yağları ve tansiyonda ani yükselmeler olabilir. Ayrıca tromboz (damar pıhtılaşması) gelişebilir. Bütün bunlar kalp krizi, felç gibi riskleri artırır.

Gün içinde sıvı alımı yoktur. Bu durum kan şekerinin daha da artmasına ve özellikle insülin eksikliği olan hastalarda şeker komasına yol açabilir.

Sıvı eksikliğine bağlı olarak böbrek sorunları yaşanabilir.

NASIL ÇÖZÜMLER ÜRETİLEBİLİR?

İftarda sofralar özenle hazırlanır, sofrada hiçbir şey eksik olmaz. Bu nedenle, diyabetli oruç tutmasa bile diyete uyum sorunu yaşayabilir. Alınan gıda miktarına dikkat etmek gerekir.

Sadece diyet ve egzersizle izlenen hastalar iftarda aşırı yememeye dikkat ederek ve sıvı alımını artırarak kan şekerini dengede tutmaya çalışabilir. Şeker izlemi yapılıp gerektiğinde oruç bırakılmalıdır. İftarda birden bire gıdaya yüklenilmemeli, gece boyunca öğün bölünerek tüketilmelidir. Sıvı alımı artırılmalıdır. Tatlı tüketilmemeli, az miktarda tüketilecekse bile iftar saati tercih edilmelidir. İnsülin kullananlar oruç tutamaz. Hap tedavisi ile ilgili olarak doktorları ile konuşmak gerekir.

KİMLER DAHA RİSKLİ?

Ramazan’dan önceki 3 ayda ağır (şuur kaybedecek derecede) hipoglisemi veya yüksek şeker koması geçirmiş hastalar

Sık hipoglisemi geçirenler

Hipoglisemiye girdiğini hissedemeyenler

Şekeri çok ayarsız olanlar

Tip 1 diyabetliler

Ağır işte çalışanlar

Gebeler

Diyaliz hastaları

Diyaliz olmasa bile böbrek yetersizliği olanlar

İleri yaştakiler

İnsülin veya insülin salgılatıcı ilaç kullanıp yalnız yaşayanlar

Ciddi kalp damar hastalığı olanlar

(Ramazan ve oruç hakkındaki diğer haberler için tıklayınız.)

Diyabetliler ve oruç Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz