Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Yüzme havuzundaki tehlike

27 Haziran 2019
Yüzme havuzundaki tehlike

Bu yazıya bir göz atın; sadece havuz kullananların dikkatli olması yeterli değil. Havuz güvenliği için havuzu kullanıma açanların alması gereken önlemler var.

Şimdi yaz; tatil programı yaparken ya deniz ya havuz tercihi de güdeme geliyor. Peki yüzme havuzu güvenli mi? Havuz güvenliği sadece suyun yüzmeye uygun nitelikte olsaıyla sınırlanmıyor. Bir de teknik açıdan güvneli olması gerekiyor.
İzmir Çeşme’de bir havuza bakım yapmak üzere giden iki işçinin elektrik akımına kapılarak hayatlarını kaybetmesine dikkat çeken Elektrik Mühendisi Ethem Erkoç, yüzme havuzlarının güvenliği konsunda bilgi verdi.
Avrupa Birliği Yüzme Havuzu Dernekleri Birliği kurucu üyeleri arasında yer alan Ethem Erkoç, Çeşme’dekine benzer faciaların elektriksel alt yapı eksikliği, yapım sırasında kural dışı imalatlar yapılması ve denetim eksikliğinden meydana gelebileceğini belirtiyor.

KAÇAK AKIM KORUMASI YETMEZ

Havuz güvenliğinin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Ethem Erkoç, şu bilgileri veriyor:
“Her şeyi kaçak akım koruma cihazlarının varlığına bağlamak doğru değil. Kaçak akım koruması tabi ki bir gereklilik ama yetmez. Konu yüzme havuzu veya su yapısı olunca, kaçak akım koruması güvenlik gereğini karşılamaz. Evdeki, fabrikadaki koşullar ile havuz farklıdır. Havuzlarda, tuzların, sülfatların vb etkisi ile suyun direnci 2 ohm/metre, özel şartlar altında da 0,2 ohm/metreye kadar düşebilmektedir. Buradan anlaşılması gereken, kaçak akım cihazının açma süresi içinde yüksek bir akıma maruz kalırsınız ve herşey biter.”

SU İÇEREN ALANLARA ÖZEL BİR YÖNETMELİK YOK

“2004 yılında EMO-Elektrik Mühendisleri Odasınca hazırlanmış yönetmeliğin ilgili bakanlıkça bekletilmesi üzücüdür. Ülkemizde yüzme havuzu, görsel su yapıları, süs havuzları, özetle su içeren yaşanabilir veya ulaşılabilir alanlara ilişkin bir iç tesisat yönetmeliği yok. Uygulamaya ve doğal olarak bilgilenmeye, farkındalığa hizmet edecek olan bir Türkçe kaynak da yok. Oysa bu alan ilave özel kurallar gerektirmektedir. Konuya ilişkin uluslararası standartlar dikkate alınmalıdır.”

UYGULAMA YAPILACAK MEKANLAR GÜVENCE ALTINA ALINMALI

“Güvenlik kurallarına uymak ve bunlardan haberdar olmak çok önemli. Arıza, bakım, su basması gibi sebepler nedeniyle uygulama yapılacak mekanlarda, elektrik iletiliminin kesilmesi, bunun güvence altında olması şart. Elbette bunlar, şartların gerektirdiği güvenlik donanımlarına sahip olarak ve önlemleri alarak yapılmalıdır. Yüzme ve süs havuzlarının elektriksel altyapısı için, altın kural; havuz tekniğine ilişkin, iletken yüzeyli ekipmanlar, havuz donatısı, havuz içi, çevresi ve ilgili alanlar güvenli potansiyel dengelemesine (Topraklama) sahip olmalıdır.”

“Topraklama direnci, bütün havuzlar için uzman elektrik mühendisince, düzenli olarak ölçülüp, kontrol edilmelidir. Doğru malzeme ve kurallara uygunluk, faz, nötr, topraklama iletkenleri, kaçak akım koruması, kumanda, dağıtım, otomasyon cihazları, buatlar, ekler, ekipmanların IP, CE gerekleri, uyarı ve güvenlik donanımları için uygunluk ve denetim mutlaka sağlanmalıdır.”

Yüzme havuzundaki tehlike Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz