Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Yeşilay’ın bağımlılıkla mücadele seferberliği

Yeşilay’ın bağımlılıkla mücadele seferberliği

Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen program kapsamında üç yılda, 28 bin rehber öğretmen, Türkiye genelinde 11 milyon öğrenci ve 2 milyon veliye bağımlılık konusunda bilgi verdi.

Yeşilay’ın bağımlılıkla mücadele amacıyla başlattığı Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) Eğitim Programında formatör olarak görev alacak öğretmenlere eğitim verildi. Antalya’da düzenlenen eğitime 208 rehber öğretmenin katıldığı belirtildi.

11 MİLYON ÖĞRENCİ VE 2 MİLYON VELİ

Antalya’da düzenlenen toplantıyla ilgili olarak Yeşilay’dan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:
“Dünyanın en geniş kapsamlı bağımlılıkla mücadelede önleme temelli eğitim programı olan TBM (Türkiye Bağımlılıkla Mücadele) ile Türkiye genelinde 28 bin rehber öğretmene bağımlılıklar hakkında eğitim verildi; şimdiye kadar 11 milyon öğrenci ve 2 milyon veli bilinçlendirildi.
Yeşilay’ın sigara, alkol, uyuşturucu, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam alanlarında yaş gruplarına özelleştirilmiş ve alan uzmanları tarafından hazırlanmış içeriklerden oluşan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) kapsamında Antalya’da düzenlenen 4 gün süreli programda 208 rehber öğretmene eğitim verildi.”

HER İLDEN 5 REHBER ÖĞRETMEN

“2014 yılında hayata geçirilen TBM ile her ilden 5’er rehber öğretmen, farklı bağımlılık alanlarında eğitim alarak TBM formatörü olarak yetiştirildi. Yetiştirilen bu formatörler, Türkiye genelinde 28 bin rehber öğretmene bire bir eğitim verdiler. Yeşilay’ın Milli Eğitim Bakanlığıyla hayata geçirdiği bu programda 28 bin rehber öğretmen vasıtasıyla şimdiye kadar 11 milyon öğrenci ve 2 milyon veliye ulaşıldı.”

“HEDEF 18 MİLYON ÖĞRENCİYE ULAŞMAK”

“Antalya’da düzenlenen eğitimlerle TBM’nin ailesine yeni formatörler katıldı. Programın kapanışında konuşan Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, bağımlılıklar konusunda uzmanlaşan rehber öğretmenler aracılığıyla yaklaşık 18 milyon öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.
Bağımlılıkla mücadelede eğitim seferberliği başlattıklarını belirten Yılmaz; TBM ülkemizin mevcut ihtiyaçları göz önüne alınarak, bağımlılık alanlarında uzman akademisyen, hekim, psikolog ve iletişimcilerin oluşturduğu bağımlılık koruyucu, önleyici bir eğitim programı. 2014’te Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle çıktığımız bu yolda bugüne kadar 11 milyon öğrenci ve 2 milyon veliye yaş gruplarına uygun olarak bağımlılık eğitimlerini ulaştırdık; onları bu konuda bilinçlendirdik. Her ilden tütün, alkol, uyuşturucu, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam alanında yetiştirdiğimiz 5 formatör kendi illerindeki tüm rehber öğretmenlere bu eğitimleri ulaştırdılar. Bu seferberlikle toplumumuzun farkındalığının artırılmasına ve bilinçlendirilmesine önemli bir katkı sağlayacağımıza inanıyoruz dedi.

“TBM MİLLİ BİR ÖDEVDİR”

“Toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Müdürü Celil Güngör ise Yeşilay’la birlikte yürütülen bu seferberlik ile Türkiye’nin dört bir yanındaki öğrencilere bağımlılıklar konusunda doğru ve güvenilir bilgileri ulaştırmayı başardıklarını söyledi. Güngör şu değerlendirmelerde bulundu:
Bağımlılık, hangi yaş grubuna, nasıl anlatılması gerektiği üzerinde ciddi düşünülmesi ve karar alınması gereken çok hassas bir konudur. Yeşilay’la birlikte bu zorluğu aşarak öğrencilerimize bağımlılıklar alanında doğru ve güvenilir bilgileri ulaştırmayı başardık. Bu noktada TBM’yi çok önemsiyoruz. TBM bir görev değil milli bir ödevdir. Her öğretmenin bu mücadeleye katkı vermesini arzuluyorum. Bu eğitimlerin de milyonlarca öğrencimize ve velilerimize ulaştırılması, daha da yaygınlaştırılması konusunda elimizden gelen desteği vereceğimizi belirtmek istiyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz