Sağlık bilgi platformuı - 18 Nisan 2024, Perşembe

Yeni kuşak sağlık sorunu: Tenisçi dirseği

Yeni kuşak sağlık sorunu: Tenisçi dirseği

Cep telefonu, internet kullanımı elleri çok yoruyor. Bu da bir takım sağlık sorunlarına neden oluyor.

Çağdaş araç gereçleri kullanırken ortaya çıkan sorunlar arasında en sık görülenlerden birini tenisçi dirseği denilen rahatsızlık oluşturuyor.

Acıbadem Taksim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Kılıç, tenisçi dirseği hakkında bilgi verdi.

“Günümüzde her türlü teknolojik alet parmağımızın ucunda… Bu nedenle artık vücudumuz değil en çok ellerimiz yoruluyor. El parmakları ve kasları, belli bir pozisyonda uzun süre tutuldukça ve gücünden fazlasını yapmaya zorlandıkça el ile ilgili rahatsızlıklar artıyor. Buna son zamanlarda sık görülen ‘Tenisçi dirseği’ni örnek verebiliriz. Özellikle ofis çalışanları gibi elin bu fonksiyonlarını yoğun kullananlar risk altında oluyorlar.”

TENİSÇİ DİRSEĞİ NEDİR, NASIL ETKİLER?

“Cep telefonlarının elimizden düşmediği, bilgisayar başında çalışma saatlerinin arttığı günümüzde, el ilme ilgili sağlık sorunları daha sık görülüyor. Klavye ya da telefon gibi yoğun bir biçimde kullandığımız teknolojik aletler, elimizi belli pozisyonlarda uzun süre tutmamıza ve küçük kasların zorlanmasına yol açarak el ve el bileği rahatsızlıklarını tetikliyor. Tenisçi dirseği bunlar arasında yer alıyor. Bu sorunu yaşayanların yüzde 98’inin tenisle ilgileri bulunmuyor. Parmakları ve el bileğini yukarı kaldıran kasların çıkış noktasındaki (dirsek) gerilmeyi ve su noktanın zarar görmesini tenisçi dirseği olarak tanımlıyoruz. Bu zarar kişiye ağrı ve kavrama güçlüğü şeklinde yansır. Zamanla ağrı o kadar dayanılmaz oluyor ki, kavanoz açıp kapatma, kapı kolunu çevirme, çanta taşıma, valiz çekme ya da sandalye çekme gibi basit işler bile kişiye çok zor geliyor.”

ERKEN DÖNEMDE DİNLENEREK GEÇİYOR

“El bileğindeki rahatsızlıklar herkesin hayatında zaman zaman ortaya çıkabilir. Ancak birkaç hafta süren ağrıların ciddiye alınması gerekir. Buradaki olay aslında kasların çıkış noktasındaki bölgede tahriş olması, zorlamaya uğraması ve bunun sonucunda da küçük yırtılmaların meydana gelmesi. Bu küçük yırtılmalar, günlük tempoya biraz ara verdiğinizde iyileşmeye doğru gidiyor. Ancak hemen ‘İyi oldu’ deyip aynı yeri zorladığınızda, o iyileşme dokusu adeta açma kapama düğmesi gibi on-off yapıyor ve olay kronikleşmeye başlıyor.”

ALTI HAFTADAN SONRASI KRİTİK!

“Tenisçi dirseği, doğru tedavi uygulanıp dinlenme sağlandığında geçiyor. Yalnız buradaki kritik süreç; altı haftayı geçirmemek! Ancak kişilerin yüzde 80-90’ını altıncı haftadan sonra doktora başvuruyor. O iyileşme süresi doğru değerlendirilemezse, hasarlı dokunun iyileşme-iyileşmeme arasında kalıyor ve giderek bu patolojik süreç yerleşmeye başlıyor. Yakınmaların üzerinden üç ay geçmesine rağmen çözüm bulunamadıysa, birkaç alternatif tedaviden yararlanılabilir. Bunlardan biri geleneksel kortizon enjeksiyonu. Bu yöntem, altı veya sekiz hafta kadar dirsekteki ağrı ve enflamasyon gelişim sürecindeki kısır döngüyü kırmaya yarıyor ve siz o süreçte doğru hamleler yaparsanız hastalığı durdurabiliyorsunuz. Bir diğeri ise; taş kırma makineleriyle bölgede oluşan kötü ve ağrılı dokunun ses dalgalarıyla yok edilmesi. Bu bilimsel yöntem de kronikleşmiş vakaların yüzde 30’unda faydalı oluyor. Ayrıca PRP adında çok sık kullanılan bir yöntem daha var fakat bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış değil. Kişinin kendi kanından elde edilen iyileşme faktörlerini hasarlı bölgeye enjekte etmeye dayanan bu yöntemin biraz daha geliştirilmesi lazım.”

SON ÇÖZÜM CERRAHİ

“Ancak bu tarz alternatif yöntemlerle kesin çözüm sağlanamayabilir. Çok bilinmemekle birlikte tenisçi dirseği, cerrahiyle tamamen ortadan kaldırılabilir. Bir yıl geçmesine rağmen ağrıları yaşamınızdan çıkaramıyorsanız, bu alternatif yöntemlerin ötesine geçmek gerekiyor. Buradaki doku ameliyatla kaldırılabiliyor.”

HER DİRSEK AĞRISI ‘TENİSÇİ DİRSEĞİ’ DEĞİL

“Toplumda yanlış bir anlayış olarak dirsek çevresindeki tüm ağrılara ‘tenisçi dirseği’ deme alışkanlığının geliştiği görülüyor. Dirseğin iç kısmında yine buna benzer ama farklı kasları ilgilendiren problemler görülebiliyor. Buna da ‘golfçü dirseği’ adı verilir. Ayrıca dirsekteki kemik çıkıntısının bulunduğu bölgedeki şişliğin de ‘tenisçi dirseği’nden ayırt edilmesi gerekir. Kas geliştirmek için ‘triceps’ kasını zorlayanlar ile eklem ve kıkırdaklarda olan hastalıklar da aynı yerde ağrıya yol açabilir. Dolayısıyla her dirseği ağrıyana kolayca ‘tenisçi dirseği’ teşhisi koymamak lazım. Şikayeti olan kişi doktorlar tarafından titizlikle muayene edilmeli ve gerekirse MR istenmeli.”

EL BİLEĞİ NASIL KORUNUR?

“Bir futbolcunun ayağını nasıl koruması gerekiyorsa, ofis çalışanlarının da bir bakıma onun gibi el bileğini koruması gerekir. Bunun için şunlara dikkat edilmeli:

  • Bilgisayar başında uzun saatler boyunca aralıksız çalışmak yerine ara verip, elleri dinlendirmeli, germe ve gevşetme egzersizlerinden yararlanılmalı,
  • Bilgisayarda çalışırken el bileği mouse pad’lerle desteklenmeli,
  • Kaslardaki zorlanmayı azaltmada etkili el bileği atelleri kullanılmalı (Dirsek atelleri de kullanılabilir)
  • Gerekirse stres toplarından faydalanılmalı.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz