Sağlık bilgi platformuı - 24 Temmuz 2024, Çarşamba

Yeditepe’de hasta hekim buluşması

24 Ağustos 2015
Yeditepe’de hasta hekim buluşması

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi doktorları ile böbrek nakli olan hastalar ve aileleri bir araya geldi.

Yeditepe Üniversitesi hastanesi doktorlarıyla böbrek nakli olan hastaların buluşması kahvaltılı bir toplantıda gerçekleşti. Toplantının en çok konuşulanlar, aynı kadavradan alınan böbreklerle sağlıklarına kavuşan Hüsmen Akgün ile Hasan Özdemir oldular. Akgün ile Özdemir, birbirlerini  “Böbrek kardeşi” diye kucakladılar.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi, sağlıklarına kavuşsalar bile hastalarıyla görüşüp iletişimlerini kesmeyerek sosyal hayatlarına da yeni bir soluk getirdi. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde böbrek nakli olan hastalar, doktorlarla tekrar bir araya gelme fırsatı yakaladı. İstanbul Maltepe’de bir restoranda buluşan doktorlar ve böbrek nakli olan hasta ve aileleri, birlikte kahvaltı yaptı. Yaklaşık 40 kişinin yer aldığı buluşmaya; Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nden Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özcan Gökçe, Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, Nefrolog Doç. Dr. Zehra Eren katıldılar.

“KEŞKE DAHA FAZLA HASTANIN YÜZÜNÜ GÜLDÜREBİLSEK”

Kahvaltılı toplantıda, böbrek nakli ile sağlıklarına kavuşanlar yeni dönemdeki yaşamlarındaki anılarını paylaştılar. Hekimler ve sağlık ekibi mensupları, kendileri için artık yaşam ortağı kabul ettikleri hastalarının sorularını yanıtladılar.

Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özcan Gökçe, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi olarak bugüne kadar gerçekleştirdikleri böbrek nakilleri hakkında bilgi verdi. Ameliyat öncesi ve sonrasında zorlu süreçler yaşandığını belirten Gökçe, bu süreçlerden geçildikten sonra yaşanan mutluluğun en büyük ödül olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Özcan Gökçe, “Ülkemizde halen daha böbrek nakli sayısında yetersizlik yaşanıyor. Keşke daha fazla hastamızın yüzünü güldürebilsek” diye konuştu.

BÖBREK KARDEŞLİĞİ

Nefrolog Prof. Dr. Gülçin Kantarcı da böbrek nakli ile ilgili kamuoyunu bilinçlendirmek adına herkese görev düştüğünü belirtti. Kantarcı, “Benim başıma gelmez” düşüncesine kapılmaksızın, hastalardan hastane ve doktorlara kadar herkesin böbrek nakli ile ilgili üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Buluşmada, böbrek nakli olan hastaların anlattıkları ilginç hikâyelerle neşeli anlar yaşandı. Yedi yıl önce aynı kadavradan alınan böbreklerle sağlıklarına hayata dönen Hüsmen Akgün ve Hasan Özdemir’in buluşması ise günün olayı oldu. Akgün ve Özdemir, birbirlerini “Böbrek kardeşiyiz” diyerek kucaklamaları alkışlandı.

Yeditepe’de hasta hekim buluşması Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz