Sağlık bilgi platformuı - 30 Mayıs 2024, Perşembe

Yaz aylarında ishaller artıyor

Yaz aylarında ishaller artıyor

Yaz ishallerinin nedenleri arasında ilk sırayı mikroplu sular ve bozuk yiyecekler alıyor.

Sıcaklar su tüketimini artırıyor, bu süreçte içilen suların kalitesizliği başta ishal olmak üzere sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Yiyeceklerde sıcaklara bağlı bozulmalar olması da ishal nedenlerini artırıyor.

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Neşat Bozkurtgil, ishal nedenlerini ve neler yapılması gerektiğini anlattı.

“İshal (diyare); sulu dışkılama, dışkı miktarında ya da dışkılama sıklığında artmadır. Nedenleri ise çeşitlidir. En sık bakteri, virüs, parazit, mantar gibi infeksiyon etkenleri ile meydana gelir. Akut ishaller genellikle iki hafta süreli olmak ile beraber kronik ishaller aylar, yıllar boyu süregelir.

İçtiğimiz suyun yanı sıra yediklerimiz de ishale neden olabilir. Özellikle kavun, incir, alkol, çok yemek yeme, kullanılan ilaçlar da ishali tetikleyebilir. İshali önlemek için temiz içme suyu kullanmak, hijyen kurallarına dikkat etmek ve güvenli yerlerden yemek yemek alınacak en önemli tedbirler arasındadır.”

EN ÇOK BEBEKLER VE ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR

“Yaz aylarında ishalin görülme sıklığı artmakla birlikte en çok bebeklerde ve çocuklarda görülüyor. Sıvı dışkılama, büyük abdestini tutamama, fazla dışkılama, susuzluk, bulantı ve kusma, yüksek ateş, halsizlik ve karın ağrısı ishalin belirtileri arasındadır. Belirtiler ishalin şiddetine göre değişiklik göstermek ile birlikte genellikle sıvı kaybı çok olur. Bu nedenle kaybedilen sıvının yerine konması büyük önem taşıyor. Su tüketimi ve sıvı gıdaların tüketimini arttırmak ise tedavi aşamasının en önemli noktasını oluşturuyor. Bir günden fazla süren yüksek ateş ve şiddetli karın ağrısının eşlik ettiği durumlarda ise mutlaka doktora başvurmak gerekiyor.”

 ÖLÜMLERE NEDEN OLUYOR

“Dünyada her yıl milyonlarca çocuk ishale bağlı nedenler yüzünden hayatını kaybediyor.  İshale karşı tedbir almak büyük önem taşıyor. Anne sütü, içinde bulundurduğu koruyucu maddeler sayesinde ishale karşı da kalkan görevi görüyor. Bu sebeple anne sütü ile bebeğin beslenmesini sağlamak gerekiyor. Özellikle bebeklere içirilecek suyun kaynatılmasında da fayda var.”

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER: 

  • İçme suyu temiz ve güvenli olmalı
  • Damacana suları küçük hacimli ve cam ambalajlı olmalı.
  • Çiğ sebze ve meyveler bol su ile yıkanmalı veya sirkeli suda bekletilmeli.
  • Az pişmiş deniz ürünlerinden kaçınılmalı.
  • Pişirilmiş yiyecekler hemen tüketilmeli. Tüketilmeyecek ise soğuduktan sonra hemen ambalajlanarak buzdolabında muhafaza edilmeli.
  • Yiyecekler iyi pişirilmeli.
  • Dondurulmuş gıdalar çözüldükten sonra tekrar dondurulmamalı.
  • Oda ısısında krema, mayonez, sütlü tatlı gibi yiyecekler uzun süre bekletilmemeli.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz