Sağlık bilgi platformuı - 24 Temmuz 2024, Çarşamba

Yaşlılık hastalık mıdır?

Yaşlılık hastalık mıdır?

“Yaşlanma tüm organları etkiler. Ama en tipik yaşlanma damarlarda ortaya çıkar. ‘İnsanlar damarları kadar yaşlıdır’ sözü bundan dolayı doğrudur”

Güven Çayyolu Sağlık Kampüsü Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Teslime Atlı, yaşlılık hakkında bilgi verdi.

YAŞLILIK KİŞİYİ VE ORGANLARI FARKLI ETKİLER

“Yaşlanmak, hayatın bize sunduğu güzelliklerden birisidir. Yaşlılık, tıpkı çocukluk ve gençlik gibi yaşamın normal bir evresidir. Her insan yeterince yaşarsa yaşlanır. Yaşlanmanın hızı ve şekli kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Aynı yaştaki iki kişiden birisi diğerinden daha yaşlı görünebilir. Hatta aynı bireyin farklı organları farklı hızlarda yaşlanabilir. Bazılarının cildi, bazılarının eklemleri, bazılarının ise kalbi veya beyni daha hızlı yaşlanabilir. Normal şartlarda hemen hemen tüm organ fonksiyonlarımız 30’lu yaşlarda maksimum düzeye ulaşır. Daha sonra genelde bir plato çizer ve yavaş bir şekilde azalmaya başlar. Ancak bu değişiklikler normal şartlarda hiçbir zaman bir hastalık şeklinde değildir.”

DAMARLAR ESNEKLİĞİNİ KAYBEDER

“Damarlarda yaşlanma ile birlikte esneklik kaybı olur ve giderek elastikiyetini kaybederek sert bir boru halini alır. Bu durum yaşlanma ile kan basıncının artması ve hipertansiyonun en önemli nedenidir. Ancak hipertansiyon kaçınılmaz bir sorun değildir. Yaşlıların yüzde 30-40 kadarında kan basıncı normaldir. Arteriosklerozis (damar sertliği) denilen bu durum kalp, beyin, böbrekler başta olmak üzere tüm vücudumuzdaki damarları etkiler.”

YAŞLILIK HANGİ ORGANLARDA NE ETKİ YAPAR?

“Yaşlanmanın etkilediği önemli organlardan biri de beyindir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte hafif bir öğrenme zorluğu ve unutkanlık olabilir, ama bu hiçbir zaman bunama düzeyinde değildir. Yaşlanma ile kalpte ve böbreklerde ortaya çıkan değişiklikler de hiçbir zaman hastalık düzeyinde değildir. Yaşla birlikte vücuttaki yağ dokusu artar ve kas kitlesi azalır. Kemik kitlesi azalır. Ancak osteoporoz yaşlıların yarısından azında görülür.”

YAŞLI VE AKTİF OLUNABİLİR

“Birçok kişi, yaşlılarda görülen bazı sağlık problemlerinin yaşlanmanın doğal bir sonucu olduğuna inanır; ancak bu hastalıkların hiçbirisi kaçınılmaz son değildir. Sık görülmekle birlikte hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları, kanser, felç, osteoporoz gibi hastalıklar yaşlanan bireylerin hepsinde görülmez. Çok ileri yaşlarda olup, aktif bir hayat süren,  kendi işini kendisi yapan birçok insan vardır. Gazete ve televizyonda bunun örnekleri olan birçok ünlü sanatçı, politikacı, iş adamına her gün rastlamak mümkündür.”

YAŞLANMAK HASTALIK DEĞİLDİR

“Yaşlanma bir hastalık değildir. Eğer yaşlı bir bireyin tansiyonu veya şekeri yüksekse bu hiç bir zaman yaşlılıktan değildir, normal hiç değildir. İdrar kaçırma, unutkanlık, nefes darlığı, kansızlık, depresyon, ağrılar, kilo kaybı, iştahsızlık, az ya da çok uyuma gibi sorunlar hiç bir zaman yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir. Bu sorunların görüldüğü yaşlıların, tıpkı daha genç yaştakiler gibi hemen doktora başvurması gereklidir. Unutmayın, yaşlanmak bir hastalık değildir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz