Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Yağlı yiyecekler kalp dostu değil

Yağlı yiyecekler kalp dostu değil

Avrupa Kardiyoloji Derneği Kongre Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Görenek şekeri düşman, yağlı yiyecekleri kalp dostu olarak göstermenin son derece yanlış olduğu uyarısını yaptı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Görenek, yağlı yiyecekleri ve kolesterolü bir kalp dostu olarak nitelemenin son derece yanlış olduğunu vurgulayarak, “Maalesef zaman zaman kolesterolün kalp sağlığı açısından önemli olmadığı yönünde beyanları basından izlemekteyiz. Hastalarımıza bu tür söylemlere kulak asmamalarını özellikle öneriyoruz” dedi.

“Kalp hastalıklarından korunmada diyet ve beslenme alışkanlıkları son derece önemlidir. Kalp damar hastalığı olan bir kişinin beslenmesine mutlaka dikkat etmesi gereklidir. Bu tür kişilere önerimiz, haftada en az 2 kez balık yemeleri, kırmızı eti az tüketmeleri, katı yağlardan ve unlu gıdalardan uzak kalıp, meyve, sebze, kuru baklagil ağırlıklı bir beslenmeye yönelmeleridir. Kolesterol yüksekliğinin koroner arter hastalığı gelişimini tetikleyen ön önemli faktörlerden biri olduğu pek çok çalışmada gösterilmiştir. Tabi ki şeker tüketimini de sınırlandırmak gereklidir. Ancak şekeri bir düşman, yağlı yiyecekleri ve kolesterolü bir kalp dostu olarak nitelemek son derece yanlıştır. Bu bakımdan hastalarımız hem şeker hem yağ tüketimini mümkün olduğu kadar azaltmalıdır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz