Sağlık bilgi platformuı - 18 Nisan 2024, Perşembe

Vajinismus nedir ne değildir

Vajinismus nedir ne değildir

Kadınlarda görülen cinsel ilişkiden kaçınmayı ifade eden vajinismus, sadece kadınların değil erkeğin de yaşamını alt üst eden bir sağlık sorunu olarak tanımlanıyor.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Betül Görgen, vajinismus hakkında bilgi verdi.

VAJİNİSMUSU OLAN FRİJİD MİDİR?

“Bu tanım, cinsel soğukluk – cinsel isteksizlik anlamına gelen, kırıcı bir terimdir. Vajinismus olan çoğu kadının cinsel istek konusunda  sorunu yoktur. Seks esnasında acı duyan ve rahatsız olan bir kadının, cinsellikten kaçınması doğaldır.”

ZAMANLA DÜZELİR Mİ?

“Vajinismus, kendiliğinden düzelmez. Tedavi olmayı gerektirir. Erken tedaviye başlanması, sonucun daha çabuk alınmasını sağlar. En kötüsü bu durumu kabullenerek yaşamaya devam etmektir ya da çoğunluğun kendisi gibi olduğunu düşünmektir.”

ZORLAMANIN YARARI OLMAZ

“Ağrı ve rahatsızlık varken ilişkiye girmeye çalışmak, sadece durumu daha da kötü yapar. Zorlamanın yararı yoktur. Tedavi sürecine girene kadar cinsel ilişki denemesi yapmamak gerekir.

VİTAMİN, ALKOL, CİNSEL İÇERİKLİ FİLM İZLEMEK

“Vitamin kullanmak, alkol almak, cinsel içerikli film izlemenin tedavi edici etkisi olduğu doğru bir ifade değildir. Bunların hiçbiri vajinismusu tedavi etmez. Ancak ana tedaviye destek olabilir.

SEKS SIRASINDA AĞRI OLMASI NORMAL Mİ?

Belki ilk cinsel ilişkide biraz rahatsızlık duyulabilir ama devam eden ağrılı cinsel birliktelik normal değildir, tedavi gerektirir.

VAJİNANIN DAR OLMASI ETKİLİ Mİ?

Vajinismusta, vajinal kasların istemsiz kasılması söz konusudur. Bu durum, cinsel ilişkiyi imkansız kılar. Normal bir kadında, vajina fiziksel olarak ilişkiye engel olmaz ve esneme kapasitesine sahiptir.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Vajinismusun tedavi edilmez bir hastalık olduğu tamamiyle yanlıştır. Vajinismus yüksek oranda tedavi edilebilir.

CERRAHİ MÜDAHALE YAPILABİLİR Mİ?

Vajinismusu tedavi edecek cerrahi bir uygulama yoktur. Tedavi ancak bir program dahilinde yapılabilir. Nadiren cerrahi müdahale gerektirebilecek durumlar olsa da bunlar çok nadirdir.

CİNSEL İSTİSMAR ETKİLİ Mİ?

Kadının geçmişinde cinsel istismara uğramış olmasının vajinismusa yol açtığı yaygın bir kanaattir. Vajinismusun altında yatan fiziksel ve duygusal pek çok sorun olabilir. Cinsel istismar bunlardan sadece biridir.

Vajinismus nedir ne değildir Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz