Sağlık bilgi platformuı - 28 Mayıs 2024, Salı

Terlemeye botoks uygulaması

Terlemeye botoks uygulaması

Artan sıcaklara bağlı terleme şikayetleri ve terlemeyle gelen sorunlar da artıyor. Terleme tedavisinde botoks da kullanılıyor.

Liv Hospital Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Birol Civelek, terleme ve botoks tedavisiyle ilgili bilgi verdi.

 TERLEME SORUNU

Özellikle kol altı, el ve ayak terlemesi kişini sosyal hayatını bile etkiliyor. Aşırı terleme probleminin hem psikolojik hem de fizyolojik nedenleri olabiliyor. Bu sorun tedavi ile önlenebilir. Bugün aşırı terleme tedavisinde etkin tedavilerden biri botoks injeksiyonlarıdır. Tek seans ile tamamen kaybolan terlemede, botoksun etkisi 6 ay sürer.

DERİ HASTALIKLARINA DAVETİYE ÇIKARIR

Aşırı terlemenin olduğu alanlarda mantar hastalıkları görülebilir. Bu durumda bazen akıntılı ve kötü kokulu, hatta terin renklenmesine yol açan problemler oluşturabilir. Ayrıca aşırı terleme, terin ciltte oluşturduğu tahrişe bağlı egzamaya neden olur. Egzama ciltte kızarıklık ve bazen pullanma şeklinde ortaya çıkar, çok kaşıntılı olabilir, kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyebilir.

YORGUNLUK DA YAPABİLİR

Aşırı terleme su, sodyum, klor ve potasyum kayıplarına yol açarak halsizliklere ve yorgunluklara neden olur. Kişide bununla birlikte şeker hastalığı ya da böbrek yetmezliği varsa yorgunluk daha da ağır seyreder. Bunların yanı sıra aşırı terleme ciddi psikolojik sorunlara da yol açar. Bu sorunların önde gelenleri anksiyete ve depresyondur. Ellerin sürekli terli olması sosyal ilişkilerde tokalaşma vb. çekincelere yol açabilir.

 BOTOKS İLE TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Günlük hayattan koparmayan ve sadece 10 dakika süren bu tedavi güvenle kullanılan bir yöntemdir. Uygulama sağlık açısından olumsuz bir duruma yol açmaz. İşlem, etkisini kişiden kişiye değişmekle birlikte 6 ay süresince korur. Uygulama ile ter bezlerinin aşırı çalışması geçici olarak engellenir. Yine her uygulamada olduğu gibi,  bu uygulama da tecrübeli ve eğitimli hekimler tarafından yapıldığı takdirde hiçbir sorunla karşılaşılmaz.

Terlemeye botoks uygulaması Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz