Sağlık bilgi platformuı - 28 Kasım 2022, Pazartesi

Terleme sorunu ve tedavisi

Terleme sorunu ve tedavisi

Terleme özellikle yaz aylarında hem terleyen hem de çevresi için ciddi bir sıkıntı nedeni olabiliyor. Aşırı terlemenin özgüven eksikliğine yol açabileceği belirtiliyor.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yıldıray Bekar,  aşırı terleme ve tedavisi ile ilgili bilgi verdi.

İLİŞKİLERİ ZEDELİYOR

Aşırı terleme kişide saklanma ihtiyacı oluşturuyor.  Tokalaşmak bile zaman zaman onlar için utanç verici olabiliyor. Bu nedenle çareyi sosyal ortamlardan uzaklaşmakta buluyorlar. Aşırı terleme sorunu olanlar, elleri terlediği için el ele tutuşmaktan çekiniyorlar ve yeni bir ilişkiye başlamalarını zorlaştırıyor.  Ancak bu sorundan kalıcı bir şekilde kurtulmak mümkün.

YAZ KIŞ FARK ETMİYOR

Ter; vücudun dış ortamla ısı transferini sağladığı gibi aynı zamanda toksik maddelerin vücut dışına atılmasını da sağlıyor. İnsanın günlük hayatını olumsuz etkileyecek boyutta olan terlemeye ‘Hiperhidrozis’ deniyor. Genellikle eller ve koltuk altında daha sık olmak üzere yüzde ve ayaklarda da görülüyor.  Aşırı terleme her yüz kişiden birini etkiliyor. Bu sorunu yaşayan kişiler, yaz ya da kış mevsim fark etmeksizin her dönem belirli bölgelerinde aşırı terleme sorunu yaşıyorlar.

JAPONLARDA 20 KAT FAZLA

Aşırı terlemenin özel bir sebebi yok. Vücuttaki sempatik sinir sistemi hiperaktif yani aşırı çalışıyor. Dolayısıyla belli grup kişilerde ya da belli şartlarda daha fazla görülmesi diye bir durum söz konusu değil.  Ancak Japonlarda 20  kat daha fazla  görülüyor. Uyku dışında her daim terliyorlar. Kadın ya da erkek olmak da terlemeyi etkilemiyor.  Ancak  kadınlar tedavi konusunda daha hassaslar erkekler tedaviden kaçıyor.

ERGENLİKTEN SONRA ARTIYOR

Aşırı Terleme, özellikle ergenlik çağından sonra artış gösteren her cins ve sosyal yapıdaki insanda görülen, tedavi edilmesi gereken patolojik klinik bir durumdur. Bu Klinik hastalık tablosu, hastaların sosyal yaşamlarını ileri derecede olumsuz etkileyen, mesleki başarılarına engel olabilen, hatta bazılarının profesyonel  mesleklerini yapamamalarına neden  oluyor.

MESLEK BIRAKTIRIYOR

Stres ve yoğun iş temposu  aşırı  terlemeyi tetikliyor. Sürekli iş toplantıları ve çok fazla kişiyle temas eden kişiler için aşırı terleme sorunu güvensizlik, özgüven eksikliği,  saklanma ihtiyacı,  sosyal ortamlardan uzaklaşma gibi sonuçlara neden oluyor.   Bu durum ise uzun vadede kariyerlerini olumsuz etkiliyor. Hastalarımızın çoğu, ‘kimse ile tokalaşamıyorum, günde 2-3 kez  gömlek değiştiriyorum,  topluluk içine çıkamıyorum’ gibi şikayetlerle bize başvuruyor. Kişi eğer bu durumdaysa tıbbi destek gündeme gelir. Ruhsal ve bedensel sağlığa darbe vuran bu rahatsızlık için mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Çünkü bu sorun bir süre sonra kişinin  asosyalleşip, içe kapanmasına neden oluyor. Hatta meslek seçimlerini etkiliyor. Başka insanlarla fazla iletişime girmeyi gerektirmeyen daha bireysel çalışabilecekleri mesleklere yöneliyorlar.

ÖZEL HAYATA KET VURUYOR

Sadece sosyal hayata ya da kariyeri olumsuz etkilemiyor aşırı  terleme.  Duygusal ilişkileri de sekteye uğratabiliyor. Elleri terlediği için el ele tutuşmaktan çekiniyorlar ve yeni bir ilişkiye başlamalarını zorlaştırıyor.

KALICI ÇÖZÜM CERRAHİ

Aşırı  terleme sorununu en kalıcı ve güncel  tedavi  yöntemi, klipsli ETS (Endoskopik Torakal Sempaktektomi)’dir.  Yaklaşık bir saat süren kapalı ameliyat yöntemi olan ETS ile  her iki kol altından sırayla (sağ, sonra sol taraf) beş milimetrelik, küçük iki tane delik oluşturacak kesi yapılır. Bu 5 mm’lik  kesilerden birinden  kamerayla girilip, terlemeye neden olan sempatik zincir bulunur. Etkilenen bölgeye göre (el, kolaltı, yüz) o sinir zincirinin ilgili bölümlerine titanyum klips yerleştirilir. Klipsi yerleştirdikten sonra işlem biter. Ameliyatın etkisi; hasta henüz ameliyat masasında iken, sinirin kesilmesi veya sinire klips takılması ile hemen başlar (ilk 10 dk. içerisinde). Hastalar aynı gün taburcu edilip, ertesi gün banyo yapmalarına bile engel olmayacak bu işlemden İki gün sonra da normal günlük iş hayatlarına dönebiliyorlar. Başarı oranları yüzde 98-99 civarında. Komplikasyon oranı yok denecek kadar az.

OBEZİTE AŞIRI TERLEME NEDENİ

Guatr, obezite, bazı metabolik hastalıklar ve bunların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar, sempatik sinirlerdeki aktiviteyi arttırarak aşırı terlemeye neden olabilir. Özellikle heyecanlı kişilerde, genç ve orta yaş grubunda daha fazla görülen aşırı terleme hastalığında botoks, iyontoferez gibi tedavi yöntemlerinin geçicidir. Bu yöntemlerle; el, ayak, kolaltı, sırt ve yüz kısmındaki aşırı terleme sorununu tamamen çözülemez, geçici süre azaltabilir.  Ayrıca bu tedavilerin kısa ve orta vadede tekrarlanması gerekmektedir.

Terleme sorunu ve tedavisi Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz