Sağlık bilgi platformuı - 18 Nisan 2024, Perşembe

Sonbahar migreni tetikliyor

Sonbahar migreni tetikliyor

Mevsim geçişleri migreni tetikliyor. Uzmanlar sıcak ve soğuk havanın migrenin üç gün kadar sürmesine neden olduğu uyarısını yapıyorlar.

Her dört kadından birinde, her 12 erkekte birinde görülen migren hastalığı hava değişiminden olumsuz etkileniyor. Sonbaharda sıcaklıktaki iniş ve çıkışların migren ataklarını tırmandırdığı vurgulanıyor. Ataklar kadınlarda ortalama 1.5 gün erkeklerde ise 1 gün sürüyor.

Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel “Hastaların pek çoğu lodoslu havalarda migren atağı yaşadıklarını belirtiyor. Ancak migren atağı sadece rüzgâr, hava değişikliği ya da basınç farkının yarattığı etkilerle ortaya çıkmıyor” dedi. Prof. Dr. Yücel bilimsel çalışmalara göre lodosta ağrıyı tetikleyen esinti değil, hava ile birlikte taşınan tozlar, çeşitli partiküller ve kirler olduğunu belirtti.

Migren hastalarında bir faktör beyni tetiklediğinde anormal bir dalgalanma oluştuğunu bunun da beyin zarında ve damarlarında tepkiye yol açtığını anlatan Prof. Dr. Yücel “Migreni olan kişide zaman zaman tekrarlayan, çoğunlukla şiddetli, tek taraflı, zonklayıcı, baş hareket ettirildiğinde artan baş ağrısı oluşuyor” dedi.

Migreni tetikleyen faktörler arasında kadınlardaki hormon dalgalanmalarının da etkili olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yücel, “Bu durum adet döneminde atak yaşanmasına ve kadının o ay diğer tetikleyicilere karşı daha duyarlı olmasına da yol açıyor” diye konuştu. Bazı kadınların adet döneminden bir-iki gün önce yaşadıkları atakları sürecin doğal parçası olarak düşündükleri için hekime başvurmadıklarını dile getiren Dr. Yücel bu durumun “Adet migreni” olarak adlandırıldığını söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz