Sağlık bilgi platformuı - 21 Temmuz 2024, Pazar

Sıcak değil klima hasta ediyor

Sıcak değil klima hasta ediyor

Yoğun sıcaklarda serinlemek için başvurulan klimalar hasta edebiliyor. En sık görülen hastalıklar arasında “lejyoner” ön sırayı alıyor. Klimalı ortamda sıcaklığın 25 derece olması tavsiye ediliyor.

Emsey Hospital’dan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gül Erdal Dönmez, bunaltıcı sıcaklarla gelen sağlık sorunlarını ve klimaların yol açtığı hastalıkları anlattı.

KLİMA NASIL HASTA EDİYOR?

Sıcak havalardan kaçmak için yazın sıklıkla tercih edilen avmler, klimalardan yayılan zararlı hava nedeniyle çeşitli hastalıklara yol açabiliyor. Bir tür zatürre olan ve klima yoluyla bulaşan Lejyoner hastalığı, diğer zatürrelerden farklı olarak akciğerde yoğunlaşan sorunlardan daha çok kas ağrıları, halsizlik, ateş gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Bu hastalıklar temizliği ihmal edilen klima filtrelerinde üreyen bakterilerin, uygun sıcaklıkta çoğalıp ortamdaki havaya yayılmasıyla etkili oluyor.

LEJYONER HASTALIĞI NEDİR?

“Legionelle Pneumophilia” adlı bakterinin sebep olduğu, bir zatürre türü olan Lejyoner hastalığı, kişileri tek tek etkileyebildiği gibi salgınlara da neden olabiliyor. Klimaların filtre sistemlerinde kendilerine üremek için uygun ortam bulan bakteriler, klimanın yaydığı hava ile insanların solunum yollarına ulaşıyorlar.

KİMLER RİSK GRUBUNDADIR?

Otel ve restoranlar gibi büyük havalandırmaya ihtiyaç duyulan yerlerde çalışan kişiler bu hastalığa yakalanma konusunda daha büyük risk altındadır. Ancak, özellikle yaz aylarında arabaya binen, evinde klima çalıştıran, AVM’lerde zaman geçiren pek çok kişi için de risk söz konusudur.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Lejyoner hastalığı tipik zatürre belirtilerine benzer belirtiler vermez. Tipik zatürrenin aksine bu hastalıkta akciğer ve solunum sistemine ait şikâyetler ön planda değildir. İlk 24-48 saat içinde halsizlik, kırgınlık, yaygın kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı ve huzursuzluk vardır.  Sonraki süreçte; ateş ve ilk iki günde yoğun olmak üzere kuru öksürük görülür. Bulantı, kusma ishal, karın ağrısı gibi sindirim sistemi bulguları da olabilir. Hastaların % 20’sinde sinir sistemi bulguları, konsantrasyon bozuklukları hatta koma görülebilir.

TEDAVİSİ NASILDIR?

Lejyoner hastalığının diğer akciğer enfeksiyonlarından ayrılması oldukça zordur, tanı laboratuvar testleri ile konulur. Tedavide yaklaşık 20 gün boyunca bakterilerle savaşacak antibiyotikler kullanılır. Doğru antibiyotiğin uygun dozda kullanılması ile hastalık tedavi edilir.

KORUNMAK İÇİN NE YAPILABİLİR?

Yazın bunaltıcı havalarda ihtiyaç duyduğumuz klimanın hastalık sebebi olmaması için, bazı önlemler alarak kendimizi korumamız mümkündür. Araçlarda ve evlerdeki klimaların direkt yüze ve göğse vurmayacak şekilde ayarlanması, yoğun zaman geçirilen ev ve iş yerlerindeki klimaların filtre bakım ve temizliklerinin belirli aralıklarla yapılması bu anlamda oldukça önemlidir. Ortam için en ideal sıcaklık 25 derecedir, aşırı soğutulmamasına dikkat edilmelidir.

Sıcak değil klima hasta ediyor Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz