Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Şehir hastaneleri için dış kredi anlaşması

21 Ekim 2016
Şehir hastaneleri için dış kredi anlaşması

Toplam 3240 yataklı İzmir ve Kocaeli entegre sağlık kampüsleri için 637 milyar dolarlık dış kredi anlaşması yapıldı.

İzmir ve Kocaeli şehir hastanelerinin dış finansmanının bir bölümünü sağlayacak firmalarla sözleşme imzalandı. İki kentteki hastanelerin 1,4 milyarlık dolarlık yatırım bedellerinin 1,1 milyar dolarlık bölümünün dış finansmanla karşılanacak. Bu miktarın 637 milyar dolarlık bölümü için imzalar atıldı.

Bu amaçla düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Cumhurbaşkanı, şehir hastaneleri konusunda bilgi vererek, toplamda 30 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştirilecek olan 29 proje ile 41 bin yatağın hizmete gireceğini belirtti.

İzmir ve Kocaeli şehir hastaneleri 2019 yılında hizmete girecek. Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü toplam 1180 yataklı 6 hastaneden oluşacak. İzmir Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü’nde de toplam 2060 yataklı 6 hastane yer alacak.

TOPLAM 4,1 MİLYAR DOLAR KREDİ SAĞLANDI

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şehir hastaneleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Bugüne kadar 8 şehir hastanemizin toplamda 3 milyar dolarlık finansman anlaşması tamamlanmış durumdadır. Bu anlaşma ile birlikte sadece 10 şehir hastanemiz için temin ettiğimiz kredi tutarı 4,1 milyar dolara ulaşmış olmaktadır. Bu kredileri özel sektör kullanmaktadır ve ortaya çıkan tablo ülkemizde 14 yıldır süregelen siyasi ve ekonomik istikrara dayalı güven ortamını, dünyadaki en büyük bankalar ve en büyük şirketler tarafından teyit edildiğini herkese göstermektedir. Ülkemizde sağlıkta dönüşüm programı ile herkes için hedeflediğimiz kaliteli sağlık hizmeti şehir hastaneleri ile büyük bir ivme kazanacak. Bu senenin sonuna kadar 2 bin 500 yatağı hizmete almış olacağız. Bin 250 yataklı Mersin Şehir Hastanesi, 750 yataklı Isparta Şehir Hastanesi, 500 yataklı Yozgat Şehir Hastanesi’ni bu sene hizmete alacağız. 2017’de Adana, Ankara, Eskişehir, Kayseri Manisa olmak üzere 5 şehrimizde 8 bin 500 yatağı daha hizmete sokmuş olacağız.”

PROJELERE KATILAN FİRMALAR

Denizaşırı Özel Yatırım Kurumu (OPIC – Overseas Private Investment Corporation), Kanada İhracat Kalkınma Bankası (EDC-Export Development Bank of Canada) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD- the European Bank for Reconstruction and Development) İzmir Bayraklı sağlık kampüsü projesinin kalkınması için yaklaşık 637 milyon dolar tutarında finansman sağlayacak.

GE de toplamda yaklaşık 1.4 milyar dolar değerindeki Kocaeli ve İzmir Kamu Özel Ortaklığı projelerinde azınlık hissedarı olarak GAMA-Türkerler Hastane Yatırım Şirketlerine dahil oldu.

GE Sağlık, Türkiye’nin kamu sağlığı sistemine 3,240 yeni yatak kapasitesi ilave edecek olan iki sağlık kampüsünün teknoloji ve biyomedikal ekipman ve uzun dönemli servis hizmetlerine yönelik yaklaşık 128 milyon dolar tutarında kontrat imzaladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz