Sağlık bilgi platformuı - 24 Nisan 2024, Çarşamba

PIY nedir?

PIY nedir?

Hatalı genlerin sorumlu tutulduğu önemli bir sağlık sorunu olan PIY konusunda ebeveynlere uzman tavsiyesi.

Primer İmmün Yetmezlikler (PIY), bağışıklık sistemi yetersizliklerinden ve yüksek oranda akraba evliliklerinden kaynaklanan hatalı genler nedeniyle oluşan, önemli ancak gizli kalmış bir halk sağlığı sorunudur.

Dünya Primer İmmün Yetmezlik Haftası (22-29 Nisan) nedeniyle Eczacıbaşı Baxalta’nın yaptığı açıklamada PIY tanısı için ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken konulara işaret edildi.
Eczacıbaşı-Baxalta Genel Müdürü Canan Bademlioğlu, ülkemizde primer immün yetmezliğinin görülme sıklığının Avrupa ve ABD’ye oranla beş kat daha fazla olduğunu belirterek, 30 yıldır bu alanda çalışan Jeffrey Model Vakfı (Jeffrey Modell Foundation-JMF) tarafından hazırlanan ve çocuklarda PİY hastalıklarının tanısı açısından tüm dünyada kabul görmüş 10 belirtiye dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Hastalara yaşam kazandırabilmenin ön şartının erken tanı olduğuna dikkat çeken Bademlioğlu, “Tüm PIY hastalarının doğru ve erken tanıya erişmesi, kendileri için en etkili ve en uygun tedaviyi almaları ve bir seçim şanslarının olması için sınırların olmadığı bir yaşam hayal ediyoruz. Bu hayali gerçekleştirmek için çalışıyoruz” dedi.

10 İŞARETE DİKKAT

  • Yılda dört veya daha fazla kulak enfeksiyonu,
  • Yılda iki veya daha fazla sinüzit,
  • İki ay veya daha uzun süren antibiyotik ilaç kullanımı,
  • Yılda iki veya daha fazla zatürre,
  • Büyüme ve gelişme geriliği,
  • Tekrarlayan doku veya organ apseleri,
  • Uzun süre devam eden ağızda pamukçuk veya ciltte mantar enfeksiyonu,
  • Enfeksiyonu iyileştirmek için damardan antibiyotik kullanımı,
  • İki veya daha fazla derin doku yerleşimli enfeksiyon,
  • Ailede PIY öyküsü gibi belirti ve semptomlara dikkat edilmesi gerekiyor.

BELİRGİN ÖZELLİK

PİY hastalıklarının en belirgin özelliği, enfeksiyonlara karşı duyarlılığın artması. Ağır ve tekrarlayan enfeksiyonlar, hastaların hem yaşam süresini hem de yaşam kalitesini belirgin olarak etkilerken, yakınmalar hastaların yaklaşık yüzde 80’ inde yaşamın ilk beş yılında baş gösteriyor. 2010 yılında yapılan Türkiye Sağlık Araştırması sonuçlarına göre 0-6 yaş grubundaki çocuklarda yüzde 31,6 ile tonsilit, orta kulak iltihabı, faranjit vb. üst solunum yolu enfeksiyonları en yaygın görülen hastalıklar olup, alt solunum yolu enfeksiyonları da yüzde 7,6 oranında görülüyor.

ERKEN TANI, HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Erken tanının anahtarı 2008 yılından beri ABD’de yenidoğan testlerine de girmiş olan tarama testi. Tarama testi her yeni doğan bebeğe doğduktan sonra bir damla topuk kanı ile yapılabiliyor ve hastalıkla ilgili en erken tanı bu test ile koyulabiliyor. Tarama testi erken tanıyı kökten çözüyor. Türkiye’de de yeni doğan tarama testine PIY grup hastalıklarının taranmasının eklenmesi, hastaların çok büyük bölümüne yaşam sansı kazandırabiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz