Sağlık bilgi platformuı - 24 Nisan 2024, Çarşamba

Obezite kısırlık nedeni

Obezite kısırlık nedeni

Kısırlığın birçok sebebi arasında yaygın görülen etkenlerden birinin obezite olduğu belirtiliyor.

Doç. Dr. Halil Coşkun, bir erkeğin kilosundaki 10 kilogramlık artışın, kısırlık olasılığını yüzde 10 artırabileceğini söylüyor. Dr. Coşkun, aşırı kilolu olmakla kısırlık arasındaki ilişki konusunda şu bilgileri verdi:

AŞIRI KİLOLAR DÖLLENME ŞANSINI AZALTIYOR

İnfertilite ya da diğer adıyla kısırlığın sebebini bulmak genellikle zordur. Genetik, çevresel ya da yaşam tarzına bağlı etkenlerle kısırlık oluşabilir. Bu konudaki araştırmalar, kadınlar ve erkekler için en yaygın risk faktörlerinden birinin obezite olduğunu gösteriyor. Fazla kiloların gerek doğal gerekse yapay döllenmede başarı şansını azalttığı biliniyor.

AŞIRI KİLOLU KADINLARDA, DÜŞÜK İHTİMALİ DAHA FAZLA

Bilimsel çalışmalar, fazla kilolu ya da obez olan kadınların, hamile kalmada normal kadınlardan daha fazla güçlük çektiklerini ortaya koyuyor. Hamilelik oluştuktan sonra da obez kadınlarda düşük oranı daha yüksektir. Fazla kilolu olmak, kadınlarda ve erkeklerde üreme sürecini etkileyen anormal hormon bozukluklarına yol açabilir. Anormal hormon uyarıları, ovülasyonu ve sperm üretimini olumsuz olarak etkiler. Ayrıca obezite ile aşırı insülin üretimi ve polikistik over sendromu (PCOS) olarak bilinen kısırlık oluşumu arasında da bağlantı vardır.

ERKEKTE 10 KİLOLUK ARTIŞ, KISIRLIĞI YÜZDE 10’A YÜKSELTEBİLİR

Obezitenin sadece kadınları değil erkekleri de etkiliyor. Bu konuda yapılmış bir araştırmanın sonuçları bize önemli ipuçları veriyor. Amerika Ulusal Çevresel Sağlık Bilimleri Enstitüsü (AUCSE) tarafından yürütülen çalışmalar, vücut kitle indeksinde aşırı artış olan erkeklerin, kısırlık olasılıklarının, normal kilodaki erkeklerden önemli ölçüde yüksek olduğunu doğrulamaktadır. AUCSE verileri, bir erkeğin kilosundaki 10 kg’lık artışın, kısırlık olasılığını yüzde 10’a kadar artırabileceğini ileri sürmektedir. Bu çalışma fazla kilolu erkeklerin testosteron düzeylerinin, normal kilodaki erkeklerinkinden yüzde 24 daha düşük olduğunu göstermiştir. Bu oran obez erkeklerde yüzde 26’lara yükselmektedir.

TÜP BEBEKTE GEBELİK ORANI DÜŞÜYOR

Kısırlık durumunda çoğunlukla gebeliğe yardımcı olmak için tüp bebek yöntemine başvuruluyor. 5 bin 800 yapay döllenme girişimi üzerinde yapılan bir araştırma, başarı oranının obez kadınlarda, fazla kilolu ve normal kilolulardan düşük olduğunu gösteriyor. Yapay döllenme sonrası gebe kalma olasılığı, normal kilolu kadınlarda yüzde 30’dan fazla iken aşırı kilolularda yüzde 22 çıkmıştır. Bu alanda yapılan araştırmaların işaret ettiği gibi aşırı kilolu kadın ve erkeklerin, ideal kiloya ulaşmaları anne baba olma hedeflerini desteklemektedir. Diyet, ilaç tedavisi, egzersiz programları gibi seçenekleri denediği halde fazla kilolarından kurtulamayan kişiler, obezite cerrahisi yöntemleriyle daha sağlıklı bir bedene kavuşabilirler.

GEBELİK, OBEZİTE AMELİYATINDAN 18 AY SONRA

Obezite cerrahisi aşırı kilolarından kurtulmak isteyenlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Obezite cerrahisini, Vücut Kitle İndeksi 40’ın üzerinde olanlarda ya da Vücut Kitle İndeksi 35-40 arasında olup hipertansiyon, uyku apnesi gibi yan hastalıkları bulunanlarda tercih ediyoruz. Tüp Mide, Gastrik Bypass ve Mide Balonu gibi cerrahi uygulamalarla sevindirici sonuçlar alıyoruz. Kilo kaybıyla birlikte Tip 2 Diyabet, Kolesterol, Karaciğer Yağlanması ve Hipertansiyon gibi kiloya bağlı sağlık sorunlarında da iyileşme sağlanıyor.

Obezite cerrahisinin ardından gebe kalmak isteyen kadınlara 18 ay beklemelerinin tavsiye edilir. Bu tavsiyenin sebebi beslenmede önemli bir değişiklik olmasıdır. Verilen kilonun sabitlenmesi vücudun yeni bir dengeye kavuşması için bu süre gereklidir. Ameliyat sonrasında kadınlarda B12, demir, kalsiyum ve D vitamini eksiklikleri görülebilir. Annenin ve bebeğin yeterli besini alabilmesi çok önemlidir. Kilo kaybının hızlı olduğu dönemde gebe kalmaktan özellikle kaçınmak gerekir. Gebelik zamanının doktorla birlikte belirlenmesi önerilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz