Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Mide gribine bitki çayı tedavisi

Mide gribine bitki çayı tedavisi

“Bulantı, kusma, karında sancı ve kramplar, ishal, halsizlik, bazen hafif ateş yükselmesi ve adale ağrısı gibi şikâyetler ile ortaya çıkar. Hemen ilaca sarılmayın.”

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, mide gribi olarak bilinen sağlık sorunu ve tedavisiyle ilgili bilgi verdi.

BULAŞICI ÖZELLİĞİ YÜKSEK VİRÜSLER

“Ani başlayıp 1-3 gün içerisinde geçen bu hastalığa nörovirüsler neden oluyor. Genellikle ‘besin zehirlenmesi’ gibi algılanıyor. Zaten virüs de çoğunlukla iyi yıkanmamış meyve, sebze vb. besinler ile kişiyi enfekte ediyor. Bulaşıcı özelliği yüksek virüsler nedeniyle dikkatli olmak gerekir. Bağışıklık sistemi zayıf kişiler ve çocuklar daha fazla etkileniyor. Kalıcı bir soruna yol açmamasına rağmen özellikle birkaç gün için tatildeyseniz tatilinizi, çalışıyorsanız gününüzü zehir edeceği kesin.”

ŞEKERSİZ BİR BİTKİ KARIŞIMI ÇAYI

“Panikleyip hemen antibiyotiklere, mide asidi baskılayıcılara sarılmanıza gerek yok. Zaten bu virüse etkili ilaç da yok. Basit bir şekilde bitki çayları ile şikâyetlerin etkisini azaltabilir, önleyebilirsiniz. Bunun için bir demlik içerisine birer poşet tarçın/karanfil, melisa, adaçayı, rezene ve zencefil çayları ilave ederek üzerine 2-3 çay fincanı (300 mililitre) taze kaynatılmış 80 derecede sıcak suyu ilave edin. 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Şekersiz olarak için. Şeker, ishali daha da artırır. Bu uygulamayı günde 3-4 kez tekrarlayın.”

BOL SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN

“Zencefil, artık hepimizin bildiği gibi, en etkili kusma ve bulantı önleyici. Rezene ile birlikte midedeki sorunların giderilmesine yardımcı olacaktır. Adaçayı, karanfil, tarçın ise mikroplara karşı mücadelede yardımcı olacaktır. Melisa hem karındaki şikâyetlerin giderilmesine yardımcı olacak hem de sizi rahatlatacaktır. Bu virüsün yüksek bulaşıcılık özelliği nedeniyle çevrenizde, yakınlarınızda bu şikâyetler görülürse sizin de koruyucu olarak bu çay karışımından içmenizi öneririm.
Bu arada ishali daha çabuk durdurmak için bir çorba kaşığı siyah çayı su yardımı ile yutmaya çalışın. İçerisindeki kateşinler ishalin durdurulmasına yardımcı olacaktır.  Ayrıca bolca su içmeyi ihmal etmeyin.”

Mide gribine bitki çayı tedavisi Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz