Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Lens kullananlara yaz tavsiyeleri

Lens kullananlara yaz tavsiyeleri

Yaz aylarında özellikle tatil sürecinde güneşin artan UV ışınları kontak lens kullananların konforunu olumsuz etkileyebilir.

Alınacak önlemlerle gözde oluşabilecek enfeksiyonlardan, kornea rahatsızlıklarından ya da göz kuruluğundan korunmak mümkün olabiliyor.

Opak Lens A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı Erol Harbi, deniz, kum, havuz güneş ortamında lens kullananların yaşam konforlarının olumsuz etkilenmemesi için nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı.

 HAVUZA VE DENİZE GİRERKEN YÜZÜCÜ GÖZLÜĞÜ KULLANIN

“Girdiğiniz denizin ya da havuzun hijyen durumundan ne kadar emin olursanız olun, yine de ön göremediğiniz bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden suya girerken kontak lensleriniz gözünüzdeyse yüzücü gözlüğü kullanmanızı öneriyoruz. Ayrıca kontak lenslerin su altında gözünüzden çıkması halinde bu gözlükler yine koruyucu etkisi ile lenslerinizin kaybolmasına engel olacaktır.”

EN ÖNEMLİ KONU “HİJYEN”

“Aslında sadece yaz aylarında değil tüm yıl boyunca dikkat edilmesi gereken en önemli konu hijyen. Kontak lensinizi takmadan önce mutlaka ellerinizi yıkamalı ve kurulamalısınız. Kontak lenslerinizi solüsyonları ile her kullanımdan sonra sterilize etmelisiniz. Bu solüsyonları yine göz doktorunuzun tavsiye ettiği markalardan seçmenizi öneririz. Kontak lenslerinizin kutularının temizliği de yine her mevsim çok dikkat etmeniz gereken noktalar arasında. Deterjan gibi ajan maddeler kullanmadan, kaynar suyla yapacağınız temizlik yeterli.”

CİLDE ZARAR VEREN UV IŞINLARI, GÖZ İÇİN DE TEHLİKELİ

 Cildin güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunması için güneş koruyucularını kullanmak gerektiği biliniyor. Bu ışınlardan gözler için de olumsuz etki yapabilir. UV ışınlarını bloke edici özelliğe sahip kontak lenslerle, başta katarakt olmak üzere uzun süreli göz ve görme problemlerine yol açabilen zararlı güneş ışınlarından korunmak mümkün. Güneş gözlüklerinin etrafından giren ve korneaya direk düşen ışınların lens kullanımıyla minimalize edilebilir. Bu da göz sağlığı açısından önem taşıyor. Ayrıca kontak lenslerin UV filtresi olan güneş gözlükleriyle kullanılmasını öneriyoruz.”

Lens kullananlara yaz tavsiyeleri Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz