Sağlık bilgi platformuı - 13 Haziran 2024, Perşembe

Kordon kanına ihtiyaç artıyor

30 Haziran 2016
Kordon kanına ihtiyaç artıyor

Kök hücre nakli yapılan hastalıkların sayısındaki artış, gelecekte kök hücre tedavilerinin daha çok uygulanacağını gösteriyor.

Uluslararası Kordon Kanı Farkındalık Ayı nedeniyle Prof. Dr. Atila Tanyeli, Yaşam Bankası-FamiCord Group tarafından düzenlenen toplantıda konuştu. Prof. Tanyeli kordon kanı konusunda şu bilgileri verdi:

DOĞUMDA KORDON KANI TOPLANMALI

“Hastalıklar çeşitlendikçe kordon kanı ile uygulanan kök hücre tedavisinin çözüm alternatifleri sunduğu artık tüm dünya tarafından kabul edilen bir gerçek. Kök hücre nakli yapılan hastalıkların sayısı her geçen yıl artmaktadır. Bu nedenle gelecekte kök hücre tedavilerine daha fazla ihtiyaç duyulacaktır. Bebekler doğduğunda kordon kanlarının toplanmasını bugün daha çok tavsiye etmekteyiz.”

KÖK HÜCRE UYGULANAN HASTALIK İKİ KAT ARTTI

“2000’li yılların başında 40’a yakın hastalıkta kök hücre nakli yapılırken günümüzde 80’den fazla hastalığa kök hücre tedavisi uygulanıyor. Kordon kanı kullanımı bu hastalıklarda artıyor. Bu yüzden ‘kordon kanı’ toplamanın önemi de giderek artıyor. Gelecekte serebral palsy ve kas hastalıkları ve doğum travmasına bağlı gelişen beyin hasarlarının tedavisinde kordon kanı ve hatta kordon dokusu kaynaklı mezenkimal kök hücre kullanımı daha da önem kazanacak.”

“Dünyada çok sayıda kordon kanı bankası kuruldu. Türkiye’de de bu konuda önemli adımlar atıldı. Hamileler ve doktorlar başta olmak üzere ülkemizde tüm kesimlerin kordon kanı ve kök hücre konusunda daha fazla bilgilendirilmeleri gerekiyor.”

Kordon kanına ihtiyaç artıyor Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz