Sağlık bilgi platformuı - 30 Mayıs 2024, Perşembe

Konjonktivit nedir nasıl korunulur?

24 Temmuz 2016
Konjonktivit nedir nasıl korunulur?

Yaz mevsiminin tadını kaçıran bir sağlık sorunu olan konjonktivit havuzdan denizden kolayca bulaşabilir. Gözler kanlanır, kaşıntı başlar.

Dünyagöz Ataköy’den Opr. Dr. Sevgi Tongal, sık görülen göz rahatsızlığı olan konjonktivit hakkında bilgi verdi.

“Halk arasında kırmızı ya da pembe göz deyimleriyle bilinen konjonktivitin nedenleri tiplerine göre değişebiliyor. Ancak özellikle yaz döneminde kolaylıkla salgın haline dönüşebilen mikrobial konjonktivitte en büyük etken kötü hijyendir.”

NEDİR, NASIL BULAŞIR?

“Havuza denize girerken suyun temizliğine dikkat etmek gerekir. Yeterli hijyenin sağlanmadığı havuzlar konjonktivit başta olmak üzere birçok göz rahatsızlığına neden olabiliyor. Halk arasında kırmızı ya da pembe göz adıyla bilinen konjonktivit, gözümüzün dışarıdan görülen ve konjonktiva diye bilinen beyaz tabakanın en üst zarının iltihaplanmasıdır. Çok bulaşıcı olması nedeniyle yaz döneminde kolaylıkla salgın haline dönüşebilen mikrobial konjonktivitte ise en büyük etken kötü hijyendir. Bu nedenle pek çok kişinin aynı anda girdiği havuzlarda temizlik şartlarına çok dikkat edilmesi büyük önem taşıyor.”

HİJYENİNE GÜVENMEDİĞİNİZ HAVUZA GİRMEYİN

“Konjonktivitin sadece havuzlardan değil, yeteri kadar temiz olmayan denizlerden de bulaşabilir. Göz sağlığı açısından hijyenine güvenilmeyen havuzlara ve denizlere girilmemesi gerekir. Ayrıca çok tuzlu denizlerde suyun içindeyken gözleri açmak da birçok  göz rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Deniz gözlüğü ve maske kullanarak gözleri mikrobial konjonktivitten ve tahriş edici maddelerden korumak mümkün.”

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

“Konjonktivit gözlerde kızarıklık, kaşınma, batma, yanma, çapaklanma, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu gibi belirtiler göstererek ortaya çıkar. Kişinin iş ve sosyal hayatını yakından etkileyerek son derece rahatsız eden konjonktivit, çoğunlukla kendiliğinden iyileşebildiği gibi çok ağır enfeksiyonlarda ciddi sorunlara zemin hazırlayabilir. Özellikle bazı vakalar bulanık görmeye ve korneada kalıcı lekelere sebep olabiliyor. Bu nedenle benzer şikâyetleri olan kişilerin vakit kaybetmeden uzman bir göz hekimine başvurulması büyük önem taşıyor.”

GÖZLERDE ETKİLENME VARSA DENİZE HAVUZA GİRMEYİN

Mikrobial konjonktivit bulaşıcıdır. Konjonktivitte şikâyetler geçinceye kadar havuz ve denizden uzak durulması gerekiyor. Tedavi süresince hekim tarafından hücreleri dengeleyici, iltihap giderici ve kimi zaman da kortizonlu ilaçlar kullanılabiliyor. Ancak hastanın göz şikâyetlerinin rahatlatılması açısından soğuk uygulama yapılabileceği gibi yine doktor tavsiyesiyle suni gözyaşı da kullanılabilir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz