Sağlık bilgi platformuı - 21 Temmuz 2024, Pazar

Kıvılcım Güngörün’ün fotoğraf sergisi

20 Ekim 2016
Kıvılcım Güngörün’ün fotoğraf sergisi

Kıvılcım Güngörün, çalışmalarını “Gelişi Güzel” başlığı altında Galeri 5’te sergiledi.

Anel Grup tarafından desteklenen Galeri 5, 22 Kasım 2016 tarihine kadar devam edecek olan, Kıvılcım Güngörün’ün ‘Gelişi Güzel’ başlıklı kişisel sergisiyle sanatseverlere görsel bir şölen yaşatıyor.

Şehrin yapay, sıkışık, geometrik formlarıyla, doğanın dağınık, asimetrik ve öngürülemez halinin ikilemi üzerine kurgulanan sergi, sanat tutkunlarını bir araya getiriyor.

Sergi için özel yaptığı enstalasyonların ve sunum şekillerinin, günlük yaşamda akla gelen fikirlerin fotoğraflarla harmanlanması sonucu ortaya çıktığını söyleyen sanatçı Kıvılcım Güngörün, fotoğraflarının üretim sürecinin zamana yayıldığını belirtiyor. Sanatında genel olarak duygu, anlam ve çıkarımları seyirciye bırakmayı tercih ettiğini aktaran Göngörün, “Çalışmalarımın neredeyse tamamında izleyicinin anlamak istediklerini kendi birikim ve deneyimleriyle şekillendirerek oluşturmalarını hedefliyorum. Kendilerini iç mekan algısından kısa süreliğine bile olsa soyutlaştırarak,  dışarıda gibi hissedebilmeleri hoşuma giden bir karşılık.” Diyor.

Öte yandan fotoğraflarının hemen hemen hepsinin anlık ve tesadüfi durumun etkisi altında geliştiğini belirten Güngörün, analog makinesini her zaman yanında taşıdığının altını çiziyor. Çektiği karelerin çevresinde gelişen nesneleri veya kişileri sabitlediğini aktaran sanatçı Güngörün, şu değerlendirmeyi yapıyor:
“Makinem içerisinde olan otuz altı karelik filmin yıkandıktan sonra elimde tutabildiğim somut anların sonuçları, birbirinden ne kadar bağımsız olay ve durum içeriyorsa tatminim de o kadar artıyor, bundan dolayı da bakışım çeşitlenerek gelişmiş oluyor.”

KIVILCIM GÜNGÖRÜN HAKKINDA

1992 yılında Manisa’da doğan Kıvılcım Güngörün, 2016 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 2012 yılından beri Halka Sanat, Külah, CDA Projects, Contemporary İstanbul, Büyük Kardıçalı Han ve Pera Müzesi gibi birçok galeri ve sanat kurumunda grup sergilerine katılan sanatçı, son olarak 2016 yılında  ‘Seni Hep Bir İnsan Sandım’ başlıklı kişisel sergisi için kendi evini bir sergi mekanına dönüştürdü.

SANATA VE SANATÇIYA DESTEK

Galeri 5, Ümraniye Saray Mahallesi Site Yolu Caddesi üzerindeki Anel İş Merkezi’nin zemin katında yer alıyor. 98 metrekarelik bir alana sahip olan Galeri 5, Ocak 2010’da hizmete girdi. Anel Grup’un sanata ve sanatçıya katkı amacıyla oluşturduğu Galeri 5, farklı sanat dallarında ulusal ve uluslararası sanatçıları sanatseverlerle buluşturuyor, Galeri 5’te, güzel sanatlar eğitimi alan genç kuşak sanatçılar da yeteneklerini sergileme fırsatı buluyorlar.

 

 

Kıvılcım Güngörün’ün fotoğraf sergisi Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz