Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Kim ne zaman check-up yaptırmalı?

Kim ne zaman check-up yaptırmalı?

Sağlıklı bir yaşam sürmenin yolu düzenli sağlık kontrolü yaptırmaktan geçiyor.

Düzenli sağlık kontrolü aslında anne karnında başlıyor; doğum sonrası da dönemsel aşılarla devam ediyor.

Uzmanlar yaşam boyu belirli aralıklarla yapılacak sağlık kontrolleri sayesinde ömür boyu sağlıklı olunabileceğini belirtiyorlar. Bu kontrollerle birçok sağlık sorunu önceden tespit edilerek önlem alınabiliyor.
Kimlerin ne zaman hangi sağlık kontrollerini yaptırmaları gerektiği konusunda Ankara Acıbadem Hastanesi Check-up Kliniği’nden Dr. Sertaç Esin, bilgi verdi.

KÜÇÜK DEĞİŞİMLER BİLE FARK EDİLİYOR

“Düzenli bir şekilde ve belli aralıklarla check-up yaptırmak bir takım sağlık sorunlarının henüz ortaya çıkmadan önlenmesini, bazı hastalıklara da erken tanı konulmasını ve kısa sürede tedavi edilmesini sağlıyor. Check-up yapılırken kişiler; cinsiyetine, yaşına, ailesinde olan hastalık öyküsü ile diyetsel alışkanlıkları, düzenli egzersiz yapma durumu, stres düzeyi, sigara alkol kullanımı gibi faktörlere bağlı olan yaşam tarzına göre değerlendiriliyor. Check-up programında gerekli kan testleri ve radyolojik görüntülemeler yapılıyor, ilgili bölüm muayeneleri tamamlanarak sonuca göre kişinin hangi kontrolleri, hangi aralıkta yaptırmasının uygun olacağı belirleniyor. Bu sayede kişinin sağlığı tıbben uygun formda takip edilmiş olup, zaman içinde oluşabilecek küçük değişimler bile fark edilebilir hale geliyor.”

ERKEN TANI İLE UZUN VE SAĞLIKLI YAŞAM

“Kanser, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı gibi birçok sağlık sorununun fark edilebilir belirtileri ortaya çıkmadan önce tanı konulması, kişinin kendisini sağlıklı hissederken de kontrollerini düzenli yaptırması ile mümkün olabiliyor. Herhangi bir kronik sistemik hastalığı olmayan ve ciddi ailevi riskler taşımayan sağlıklı kadınlar ve erkeklerin düzenli check-up yaptırmaları daha uzun ve sağlıklı yaşamalarında etkendir.

HANGİ YAŞTA HANGİ KONTROL GEREKİR?

  • Kadınlar 20 yaşından itibaren 40 yaşına kadar en az 2 yıllık periyotlarda genel doktor muayenesi, temel kan testleri ve idrar analizi, akciğer grafisi, meme kontrolü, jinekolojik kontrol yaptırması
  • Erkeklerin 20 yaşından 40 yaşına kadar en az 2 yıllık periyotlarda genel doktor muayenesi, temel kan testleri, idrar analizi ve akciğer grafisi yaptırması,
  • Kadınların 40 yaşından itibaren yılda bir genel doktor muayenesi, temel kan testleri ve idrar analizi, EKG, akciğer grafisi, mamografi, gaitada gizli kan testi, jinekolojik kontrol ve smear testi yaptırması,
  • Erkeklerin 40 yaşından itibaren yılda bir genel doktor muayenesi, temel kan testleri ve idrar analizi, EKG, akciğer grafisi, gaitada gizli kan testi, ürolojik kontrol ve PSA testi yaptırması,
  • 50 yaş ve sonrasında ise yukarıdakilere ek olarak hem kadınlar hem de erkeklerin herhangi bir şikayeti bulunmasa da kolonoskopi ve endoskopi yaptırması ve sonuca göre periyodik takibini gerçekleştirmesi gerekiyor.
  • Bunların yanı sıra, sigara kullanan, aile öyküsü bulunan, şeker veya yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları olan kişilerin en geç 40 yaş ve sonrasında maksimum 2 yıllık periyotlarda Eforlu EKG ve kardiyoloji kontrolü yaptırması öneriliyor.

DÜZENLİ CHECK-UP NE İŞE YARAR

Düzenli olarak check-up yaptırmak;

  • Kişinin sağlık durumu hakkında düzenli bilgi sahibi olmasını,
  • Birçok sağlık sorununa erken tanı konmasını,
  • Aileden gelen genetik risklerin veya yaşam tarzına bağlı risklerin yönetiminin öğrenilmesini sağlar, erken önlem alınmasına yardımcı olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz