Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Katarakt nedir, nasıl tedavi edilir?

16 Eylül 2016
Katarakt nedir, nasıl tedavi edilir?

Bir görme bozukluğu nedeni olan katarakt “yaşlılık hastalığı” olarak bilinir.

Halk arasında “göze perde inmesi” diye tanımlanan katarakt, yaşam konforunu bozan bir sağlık sorunudur.

Dünyagöz Altunizade’den Doç. Dr. Yaprak Banu Ünver, katarakt hakkında bilgi verdi.

“Katarakt ameliyatı düşünüldüğü gibi basit, önemsiz bir operasyon değildir. Hekimin tüm dikkatini vermesi gereken ve deneyimin önemli olduğu bir cerrahidir. Katarakt ameliyatına bağlı en istenmeyen durum gözde enfeksiyon gelişmesidir. Zamanında fark edilmeyen enfeksiyon, şiddetine ve tedavi aşamasına bağlı olarak hastanın gözünü kaybetmesine bile neden olabilir. Bu nedenle katarakt ameliyatları asla hafife alınmamalı, tam teşekküllü hastanelerde ve katarakt cerrahisinde uzmanlaşmış hekimler tarafından gerçekleştirilmedir.”

TEK TEDAVİ YOLU AMELİYAT

“Yaşlılık hastalığı olarak bilinen ve halk arasında ‘göze perde inmesi’ diye adlandırılan katarakt, göz sağlığını ve yaşam kalitesini yakından etkiliyor. Pek çok hastalığın aksine kataraktın ilaçla medikal tedavisi mümkün değildir. Katarakt tek tedavi yolu cerrahi ameliyat olan bir hastalıktır. Gelişen teknoloji ve uzmanlaşma ile katarakt, gün içinde gerçekleştirilebilen operasyonla kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Ancak kolaylıkla tedavi edilebilmesi katarakt ameliyatının basit ve önemsiz gibi algılanmasına neden olmamalıdır. Çünkü katarakt ameliyatı önem bakımından kalp ve beyin ameliyatlarından farksızdır.”

HASTALAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

“Katarakt ameliyatı olacak hastalar mutlaka katarakt ameliyatını gerçekleştirecek olan hekimin tecrübesini ve katarakt ameliyatı olacakları kurumun bu konudaki deneyimini, başarısını ve hijyenik şartlarını çok iyi bir şekilde değerlendirmelidir. Bir diğer önemli kriter ise katarakt ameliyatında kullanılacak olan malzemelerin kalitelerinin, sterilizasyonlarının ve özelliklerinin sorgulanmasıdır.”

AMELİYAT ÖNCESİ MUAYENE BAŞARIYI ETKİLİYOR

“Ameliyat öncesi gerçekleştirilecek olan muayene önemlidir. Katarakt, basit bir göz muayenesi ile teşhisi yapılabilen bir hastalıktır. Ancak katarakta eşlik eden başka göz hastalıkları var mı, yok mu diye hastanın detaylı göz muayenesi muhakkak yapılmalıdır. Bu muayenede; korneanın saydamlığı, kataraktın yapısı, merceğin pozisyonu, göz bebeğinin genişliği, retinanın durumu ameliyat planından önce detaylıca incelenerek hastanın tedavisi operasyon açısından değerlendirilir. Bulgular sonucunda ameliyat kararı alınırsa da yapılacak yöntem ve göz içine yerleştirilecek mercek hakkında alternatifler hastaya detaylı bir şekilde anlatılmalıdır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz