Sağlık bilgi platformuı - 21 Temmuz 2024, Pazar

Kalp kapağı sorunu ameliyatsız çözülüyor

21 Ekim 2016
Kalp kapağı sorunu ameliyatsız çözülüyor

Prof. Dr. Engin Bozkurt: Aort kapağı değişiminde uygulanan yeni yöntem, tıp tarihinde çok önemli bir keşif sayılmaktadır.

Türk Kardiyoloji Derneği’nin Antalya’da yapılan 32. Kongresinde TKD Genel Sekreteri Prof. Dr. Engin Bozkurt, kalp kapağı sorunlarına çözümüne ilişkin gelişmeleri anlattı.

Kalp kapağı değişiminde açık ameliyatların yerini ameliyatsız yöntemlere bıraktığını belirten Prof. Dr. Engin Bozkurt şunları söyledi:
“Bozulmuş ya da yeteri kadar görev yapamayan kalp kapaklarının değişiminde yaklaşık 50 yıldır açık kalp cerrahisi kullanılıyor. Hem açık kalp ameliyatının var olan risklerinden dolayı, hem de bazı hastaların ameliyata alınamaması nedeniyle uzun zamandır anjiyo benzeri yöntemlerle kalp kapaklarını değiştirmek için araştırmalar yapılmaya başlandı. Bu alanda özellikle ileri yaşta görülen aort kapağı darlığında ameliyatsız yöntemlerde çok önemli ilerlemeler elde edildi. Transkateter aort kapak yerleştirilmesi ya da kısaca TAVI olarak isimlendirilen bu yöntem, başlangıçta sadece açık kalp cerrahisi yapılamayan aort darlığı hastalarına uygulandı. Buradan elde edilen başarılı sonuçlarla beraber, önce açık kalp cerrahisi için yüksek riskli hastalarda cerrahi ile karşılaştırmalı çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalarda en az cerrahi kadar başarılı sonuçların görülmesi üzerine açık cerrahi için yüksek riskli hastalarda da uygulanmaya başlandı. TAVI yöntemiyle aort kapağı değiştirilmesi tıp tarihinde çok önemli bir keşif olarak kabul edilmektedir. Elde edilen bu başarının üzerine diğer kalp kapaklarının değiştirilmesinde de bu yöntemin kullanılması ile ilgili çalışmalara başlandı. Yeni geliştirilen birçok transkateter mitral kapağın hayvan deneylerinden sonra insan üzerindeki ilk uygulamaları umut verici bulundu. Bunun üzerine daha fazla insan üzerinde çalışmalara başlandı. Yakın zamanda bunların sonuçlarını göreceğimizi ümit ediyorum.”

Kalp kapağı sorunu ameliyatsız çözülüyor Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz