Sağlık bilgi platformuı - 24 Temmuz 2024, Çarşamba

Kalp hastalarına tatil önerileri

Kalp hastalarına tatil önerileri

Tatil dönemi genellikle yaz aylarını kapsıyor. Sıcak bir döneme rastlaması nedeniyle kalp ve benzeri sağlık sorunları olanlar için “tatil” sıkıntılı bir süreç olabiliyor.

TATİL KALBE İYİ GELİR

Bayındır İçerenköy Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Timur Timurkaynak, “aslında tatil kalbe iyi gelir” diyor ve kalp – tansiyon hastalarının tatillerini sağlıklı geçirmelerini sağlayacak 10 öneride bulunuyor.

  • Önce doktor sonra tatil: Tatile çıkmadan önce mutlaka kalp kontrolünden geçin. Böylece tatile gitmeden önce herhangi bir sağlık sorununuz varsa önceden önlemini almış ve tatilde herhangi bir tatsızlık yaşamamış olursunuz. Ayrıca tatilden döndükten sonra kışa hazırlık için tekrar doktor kontrolünden geçmenizde fayda var.
  • Kısa şekerlemeler iyi gelir: Sıcak ve nemli hava kalbiniz için yük oluşturur. Bu nedenle saat 10:30 ila 15:30 arasında, güneş ışınlarının en etkili olduğu saatlerde güneşe çıkmayın. Serin ve gölgede istirahat edin. Öğle saatlerinde kısa bir şekerleme iyi gelir.
  • İdrar söktürücü kullananlar dikkat: Sıcak nedeniyle vücut tuz ve su kaybeder. İdrar söktürücü ilaç kullanan tansiyon ve kalp yetmezliği hastaları, bu nedenle çok daha dikkatli olmalı, doktorlarına danışarak gerekirse ilaç dozlarını azaltmalıdırlar. Aksi halde artan sıvı kaybı nedeniyle tansiyon düşebilir ve böbrek fonksiyonları bozulabilir.
  • Sıvı kaybına karşı su ve soda: Sıcak nedeniyle terleme ile kaybedilen sıvı ve tuz mutlaka yerine konmalı, bol sıvı (tercihan su ve soda) alınmalıdır. Baş dönmesi, göz kararması gibi şikayetler ortaya çıkarsa tansiyon çok düşmüş olabilir; ilaç dozları doktora danışılarak azaltılabilir.
  • Yüzdüğünüz deniz boyunuzu aşmasın: Kalp ve tansiyon hastaları, yüzerken çok açılmamalı, ayakların yere değdiği yerlerde yüzmeli.
  • Akdeniz mutfağı ömrü uzatır: Ağır yağlı yemekten ve aşırı alkolden mutlaka uzak durulmalı, yaz meyve ve sebzeleri ile zeytinyağlı hafif yemek ve salatalar tercih edilmeli. Unutmayın, Akdeniz mutfağı yaşam uzatan tek mutfaktır.
  • Sıcakta spor kalbe zarar: Sıcak ve nemli havalarda aşırı ve ağır egzersiz yapılmamalı. Sabah erken ve akşam saat 17’den sonra yapılan yüzme, yürüyüş ve egzersiz hareketleri en uygun yaz sporlarıdır.
  • İshal varsa önce bol sıvı sonra doktor: Yaz aylarında sıkça rastlanan besin zehirlenmeleri sonucu ortaya çıkan ishal, sıvı kaybına neden olarak, böbrek fonksiyonlarınızı bozabilir ve tansiyonu düşürebilir. Vakit kaybetmeden bol sıvı alınmalı ve doktora başvurulmalı.
  • Bacakta şişkinlik başladıysa doktora: Göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi, bitkinlik, halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı ve bacaklarda şişlik gibi şikayetler olursa mutlaka zaman kaybetmeden doktorunuza danışın.
  • Doktoru olan yerlerde tatil yapın: Tatil yapacağınız bölgedeki hastanelerde kardiyoloji uzmanı olup olmadığını ve 24 saat boyunca koroner anjiyo yapılıp yapılmadığını öğrenin. Bu merkezlerin telefonlarını mutlaka kaydedin.

Kalp hastalarına tatil önerileri Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz