Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Kadınların ağız ve diş sağlığı

Kadınların ağız ve diş sağlığı

Kadınların ağız ve diş sağlığı konusunda hormonal ve fizyolojik değişikliklere paralel olarak daha özenli davranmaları gerektiği belirtiliyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman kadınların ağız ve diş sağlığı sorunlarıyla ilgili bilgi verdi.

Dr. Karaduman, kadınların hormonal ve fizyolojik değişikliklere bağlı olarak hayatlarının her döneminde ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemler yaşadıklarını belirterek şunları söylüyor:
“Kadınların hormonal ve fizyolojik değişiklikler yaşadıkları dönemler ergenlik, menstruasyon (adet dönemleri), gebelik, emzirme ve menopoz olarak sıralanabilir. Genellikle orta yaş ve sonrası kadınlar çoğunlukla sadece problemleri ciddi boyuta ulaştığında diş hekimine gidiyorlar. Ancak her yaş aralığında düzenli kontroller yapılmalı, sorunlar henüz oluşmadan tedbirler alınmalı ve tedaviler geciktirilmeden yapılmalıdır.

Anne ve anne adaylarının ağız ve diş sağlığı konusuna özellikle dikkat etmeleri gerekir. Menapoz dönemindeki kadınların muhakkak düzenli olarak senede en az iki kere diş hekimi kontrolüne gitmeleri, ayrıca günlük ağız bakımlarını da ihmal etmemeleri gerekir. Ayrıca anne ve anne adayları ağız ve diş sağlığı bakımı için günde en az iki kere, 3-4 dakika boyunca dişlerini fırçalamalıdır. Her gün en az bir kere diş ipi kullanmalı, 3 ayda bir diş fırçalarını değiştirmeyi ihmal etmemelidir. Ayrıca yılda iki kez diş hekimine kontrole gitme ve düzenli beslenme hususlarına da dikkat etmelidirler.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz