Sağlık bilgi platformuı - 13 Haziran 2024, Perşembe

Araştırma: Bakirelerin yüzde 63’ünde kanama olmadı

Araştırma: Bakirelerin yüzde 63’ünde kanama olmadı

İlk cinsel ilişki sırasında gözlenecek bir damla kan bekâret konusunda her türlü sözden ve yeminden daha geçerli kanıt sayılıyor.

Oysa geçmiş yıllarda yapılan bir araştırma evli kadınların yüzde 63’ünün ilk ilişkide kanama olmadığını söylediklerini ortaya koyuyor. İlk ilişkide mutlaka kanama olur inancı bakire gelinlerin evlilik sevinçlerini kâbusu çeviriyor. Bu inanışın yaygın ve etkin olduğu toplumlarda bir damla kan evliliğe güvenli bir başlangıç anlamına geliyor.

İlk ilişkideki kanın bu derece önemli sayılması doğru mu?

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Betül Görgen, kızlık zarı, bekâret kanıtı ve kanama konusunda bilgi verdi.

KIZLIK ZARI BEKÂRET KANITI DEĞİL

“Nasıl fiziksel özelliklerimiz birbirinden farklıysa, kızlık zarının yapısı da herkeste farklıdır. Normalde ilk birleşmede kızlık zarının yırtılıp kanaması beklenir. Fakat bazı zarlar vajina girişinde fazla yer kaplamazlar.

Kızlık zarı bu özgün yapısı nedeniyle, bazı kadınlarda penis girişine izin verir ve yırtık meydana gelmez. Bu tür zarlar halk arasında “elastik zar” olarak adlandırılır. Bu durumda zar ancak normal doğum sonrasında yırtılır.

Kişiler arası önemli yapısal farklılıklar nedeniyle, kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üzerinde yapısal olarak çok az sayıda damar bulunması durumunda yine ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir.

Bazen de ilk ilişkide yırtılmanın olduğu bölgede hiç damar olmayabilir veya bulunan çok küçük damarlar anında pıhtılaşabilir, böylelikle de hiç kanama izlenmeyebilir.

Bu nedenlerle bazen ilk cinsel ilişki sonrasında kanama olmayabilir. Hatta bazılarında kızlık zarı doğuştan olmayabilir.

Bu konuda yapılmış çok az bilimsel çalışma olmakla beraber  Dr. Sara Patterson’nun   1998’de British Medical Journal’de yayınlanan çalışmasında, sorgulanan kadınların %63’ü ilk cinsel ilişki sonrasında kanamasının olmadığını belirtmiştir. Geri kalanların ise kanama miktarı birkaç saat süren hafif  lekelenmeden, adet kanamasına benzer miktarlara varan değişkenlik gösterebilmektedir.”

KANAMA HEP İYİ BİR ŞEY SAYILDI

“Eskiden beri evliliklerin birçoğu ekonomik ve politik çıkarlar düşünülerek yapıldığından, kadının bakire olması önemlidir ve cinsel ilişki sonrası olan kanama da erkek gücünün ve cesaretinin bir göstergesi olarak görülmüştür. Yine bazı kültürlerde, ilk gece sonrası kanlanmış çarşaf gösterilmedikçe çiftin evliliği geçerli sayılmaz.”

BİR DÖNEM BABALIĞIN İSPATI İDİ

“İlk ilişki ve kanamanın olması bekâret kadar babalık durumunu da kapsar. Çünkü doğumda bir çocuğun annesi kesin bellidir (babalık testleri de 1980’lerden önce olmadığı için) ama babanın kim olduğu bilinemez. Bu nedenle bir fikre göre erkek bakire bir kadınla ilişkiye girdiğini ispatlarsa, o kadından doğacak çocuğun babası olduğunu da kanıtlamış olur.

Yüzyıllardır kadının cinselliği ve bu yöndeki istekleri hep görmezden gelinmiştir hatta  imkânsız olduğu düşünülmüştür. Cinsellik ancak erkek isterse yaşanması gereken bir şey olarak kabul edilmiştir. Tarih boyunca cinsel güç ve cinsellik  %100 erkeğe ait bir haktır. Bunun aksi şekilde davranan kadınlar cezalandırılmıştır.

Tüm bu farklı fikirler ve kültürel eğilimlerden dolayı, kanamanın olması iyi bir şey olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle kadınlar zaman zaman bunu kanıtlamak zorunda kalmıştır. Kanıtlaması hayatını kurtarmıştır.”

KANAMA NEDEN OLUR?

“Kanamayla ilgili efsaneler, kulaktan dolma bilgiler genç kadınları ömür boyu cinsellikten soğutabiliyor. İlk ilişki ile kanama arasındaki bağlantı kadının kendisinin bile bilmediği bir fizyolojik durumdan ibarettir.

İlk cinsel ilişkiyi takip eden kanamanın en yaygın sebebi, kızlık zarının yırtılmasıdır. Kızlık zarı ya da himen vajinal, kanalın girişini çevreleyen ince bir dokudur ve ilk cinsel ilişkide yırtılabilir. Ama bu kanamanın kaynağı her zaman sadece kızlık zarı olmayabilir. Bazen bitmek üzere olan ya da yeni başlayan adet kanaması da yanılgı sebebidir.”

Kanamanın lekelenme şeklinde devam etmesi normal midir?

“İlk ilişki sonrası kanama lekelenme şeklinde 1-3 gün sürebilir.”

İlk ilişki sonrası kanama kaç gün devam eder?

“Kanama kısa süreli ve miktar olarak az olmalıdır. 3 günden uzun ve fazla miktarda kanama olması durumunda mutlaka bir kadın doğum uzmanının görmesi gerekir. Çünkü nadir de olsa kan kaybına yol açan ve dikiş atmayı gerektiren yırtıklar oluşabilir.”

Genital bölgede rahatsızlık hissi ve acı olması normal midir?

“İlk ilişki sonrası kişiden kişiye değişen bu tip belirtiler olabilir. Bunun sebebi de vajina ve vulvada gelişebilen ödem ve hassasiyettir.”

DİĞER KANAMA SEBEPLERİ

“Eğer kadın aşırı heyecan, korku ve endişe nedeniyle cinsel olarak uyarılmamışsa, vajina kasları gevşemez ve ilişkiyi kolaylaştıracak kayganlaşma meydana gelmez. Bu durumda ilişki olursa, kanamanın olma ihtimali yüksektir.

Vajinal bir enfeksiyon varsa bu da ilişki esnasında kanamaya yol açar.

Yaş faktörü de kanama açısından önemlidir. Daha genç yaştaki kadınlarda, kızlık zarı yapısal olarak (kızlık zarı halkası daha kalın ve kanlanması daha fazla olduğu için) kanamaya daha fazla eğilimlidir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz