Sağlık bilgi platformuı - 13 Haziran 2024, Perşembe

İEO’dan ilaçta kaos uyarısı

İEO’dan ilaçta kaos uyarısı

“İlaç için ayrılan 21 milyar 406 milyon liralık bütçeden eczacıları koruyacak bir pay ayrılmalı”

İstanbul Eczacı Odası, 31 Mart’ta bitecek SGK sözleşmesiyle ilgili bir basın toplantısı düzenleyerek, ilaçta yaşanacak kaosun sorumlusunun eczacıların olmayacağını taleplerinin karşılanmadığı sözleşmeyi imzalamayacaklarını duyurdu. İstanbul Eczacı Odası ilaç fiyatları düştüğü için eczacıların korunmasını sağlayacak ekonomik önlemler alınmasını istedi. İlaç harcamalarının geçmiş yıllarda yüzde 45 iken bu yıl yüzde 20’ye gerilediğini belirten eczacılar bu yıl ilaç için ayrılan 21 milyar 406 milyon liralık bütçeden eczacıları koruyacak bir pay ayrılması talep ettiler.

 

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Ecz. Cenap Sarıalioğlu ve İEO Yönetim Kurulu Üyeleri düzenlenen basın toplantısında SGK’dan taleplerini karşılayan bir sözleşme istediler. İstanbul Eczacı Odası’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Ecz. Cenap Sarıalioğlu, 13 bin eczanenin batma noktasında olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“80 milyon sigortalıya sunulacak ilaç hizmetinin sağlıklı yürümesi ve 24.500 eczanenin 71.000 çalışanıyla ayakta kalabilmesi adına istenen iyileştirme talebi için, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ndaki Bakanlarımızın bütçeyi bahane etme lüksleri yoktur. Türkiye’de eczanelerin yüzde 54’ü yoksulluk sınırının altında bir gelirle ve neredeyse tamamı kredi-borç sarmalı ile ayakta kalmaya çalışmaktadır. Eczacılar olarak ekonomik iyileştirme talebimiz tarafımıza bağışlanacak bir lütuf değildir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz