Sağlık bilgi platformuı - 18 Haziran 2024, Salı

İdrar kaçırma; inkontinans

İdrar kaçırma; inkontinans

Her 5 kadından biri idrar kaçırma sorunu yaşıyor. Tedavisi mümkün, ancak eldeki verilere göre, kadınlar bu durumu önemsemiyorlar.

Kadınlarda en sık rastlanan hastalıklardan olan idrar kaçırmaya (inkontinans) dikkat çekmek amacıyla 20-26 Haziran tarihleri Dünya Kontinans Haftası olarak anılıyor.

Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkesen, 35 yaşın üzerinde her 5 kadından birinde görülen idrar kaçırma hastalığı hakkında bilgi verdi.

TEDAVİSİ MÜMKÜN, AMA…

Çevremizdeki 35 yaşın üzerinde her 5 kadından biri idrar kaçırma sorunu yaşıyor. Kadınların sosyal ve iş hayatlarını önemli ölçüde etkileyen idrar kaçırma; daha çok öksürme, hapşırma, gülme gibi karın içi basıncın arttığı durumlarda ortaya çıkabiliyor. Hastalıkla ilgili bilinenlerin çok az ya da yanlış olması hastalığın etkisini artırıyor.

Kadınların sosyal hayatlarını negatif yönde etkileyen bu hastalık, yeterince önemsenmiyor ve çoğu kendi kendine bu sorunu çözmeye çalışıyor. Kadın idrar kaçırma polikliniği ve kadın ürolojisi ile ilgilenen ürologların olduğu bilinmiyor. Sanılanın aksine Türkiye’de kadınların idrar kaçırma sıklığının erkeklere nazaran 4 kat daha fazla. Menopozdaki kadınların yüzde 50’si, doğurganlık çağındaki kadınların ise yüzde 30’u değişik derecelere idrar kaçırıyor. İdrar kaçıran kadınların yüzde 80’ine yakını yaşlanma ve doğum yapmanın doğal bir sonucu olarak görüyor. Gülme, öksürme, hapşırma, ağırlık kaldırma ya da egzersiz gibi aktiviteler sırasında hastanın istemeden idrar kaçırması da kadınlarda en sık görülen idrar kaçırma şekli.

UTANÇTAN DOKTORA GİDİLMİYOR

İdrar kaçırmaktan utanma duygusu doktora gidilmesini engelliyor. Nobel İlaç’ın desteğiyle hayata geçirdiğimiz Pembe Tuvalet Projesi’yle bu alanda ciddi bir bilgi eksikliği olduğunu gördük.

Geçtiğimiz ay Türkiye genelinde Pembe WC Bus ile 17 ili gezen sağlık görevlilerimiz 3 bin kadına ulaştı. Proje için yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki, kadınların çoğunluğu utanıyor ve hastalık olarak görmüyor. İstanbul’dan Gaziantep’e uzanan eğitimlerimize katılan kadınlara ‘idrar kaçırmayı kabullenmeyin, doktora başvurun’ mesajı verdik.  Pembe Tuvalet Projesi’nden aldığımız geri bildirimlerle ilerleyen dönemlerde Türkiye’nin farklı noktaları için çalışmalarımız sürecek.

Kadınların kendi yaşam konforları için bu sorunu ciddiye almalarını ve doktora gitmekten çekinmemelerini öneriyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz