Sağlık bilgi platformuı - 30 Mayıs 2024, Perşembe

Havuzda denizde hastalık riski

Havuzda denizde hastalık riski

Prof. Durmuşoğlu: Girilen suyun temizliği çok önemli. Sudaki mikroplar vajinal bölgede kolaylıkla etkin duruma gelebilir, enfeksiyona neden olabilir..

Yaz aylarında vajinal enfeksiyonlar kadınların en önemli sağlık sorunları arasına giriyor. Havuz ve deniz sularının kirliliği vajinal enfeksiyonlara neden olabiliyor.
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu, yaz aylarına özgü deniz-havuz sefasının vefaya dönüşmemesi için hijyen konusuna önem verilmesi gerektiğini vurguluyor.
Pek çok kadının yaşamlarında en az bir kere vajinal enfeksiyonla karşılaştığına işaret eden Prof. Durmuşoğlu, bu sorunla ilgili bilgi verdi.

“Vajinal enfeksiyon her mevsimde görülebilen bir sağlık sorunu olmakla birlikte yaz aylarında daha sık görülür. Yaz aylarında hava sıcaklığının yükselmesine bağlı olarak genital bölge nemli kalır. Nemli ortam vajinal mantar enfeksiyonlarında artışa neden olur.
Çoğu kez vajinada normal olarak bulunan mantarların, vajen florasında meydana gelen değişiklikler sonucu aktif hale gelmesiyle kişide enfeksiyon gelişebilir. Yaz aylarında genital bölgenin nemli kalmasına sebep olan giysiler, sentetik çamaşırlar, dar pantolonlar da mantar enfeksiyonu riskini arttırabilir.”

HAVUZDAN BULAŞAN NE?

“Özellikle havuz sonrası bu şikayetlerin arttığı görülüyor. Burada sebep sanılanın aksine havuzdan mantar bulaşması değil, havuz suyundaki klorun vajen florasındaki dengeyi bozması ve var olan mantar sporlarının aktif hale gelmesidir. Kadınlarda oldukça sık rastlanılan vajinal akıntı, kaşıntı ve yanma gibi şikayetler, genellikle genital bölgede meydana gelen bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonlarından kaynaklanır. Bu tür enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmaların bir kısmı cinsel yolla kişiden kişiye bulaşırken, bir kısmı da vajinanın normal florasında oluşan değişikliklere bağlı olarak enfeksiyona yol açabilir. Birçok kadın hayatı boyunca en az bir kere bu sorunla karşılaşabilir ve tedavi edilmediği takdirde vajinal enfeksiyonlar kişiye çok rahatsızlık verecek şekilde tekrarlayan bir hal alabilir.”

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

“Vajianal enfeksiyonların önlenmesi ve tedavisinde probiyotiklerin önemli yeri var. Vajinal enfeksiyonlar ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilebilir. Probiyotikler, enfeksiyonların sık tekrarlanmamasında rol oynarlar. Probiyotik takviyelerde canlılık ve mide asidine dayanıklılık konusu önemlidir. Mutlaka canlılığını muhafaza eden kaliteli, bilimsel çalışması yapılmış, içeriği bilinen ürünler kullanılmalıdır. Canlılık konusu çok önemli çünkü kötü koşullarda saklanan ve taşınan probiyotiklerde canlı bakteri kalmaz ve içildiğinde hiçbir faydası olmaz. Bir de mide asidine dayanıklılık çok önemli. Bazı probiyotikler bağırsaklara canlı ulaşabilsin diye çift kaplama teknolojisi ile üretilirler. İlk kaplama mide asidinden korur, ikinci kaplama ise bağırsaklara ulaşıldığında açılır. Böylece azami sayıda yararlı bakteri bağırsaklara ulaştırılır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz