Sağlık bilgi platformuı - 21 Temmuz 2024, Pazar

Hamilelik yaşı kaç olmalı?

Hamilelik yaşı kaç olmalı?

Yaşam koşulları günümüzde anne olma isteğini sürekli ileri yaşlara taşıtıyor.

Belli bir maddi güce erişme düşüncesi, kariyer yapma arzusu annelik yaşını yükselten etkenler arasında ilk sırada yer alıyor.

Ancak bu erteleme bazı sorunları da beraberinde getirebiliyor.

Emsey Hospital’dan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Göçmen, yaşa göre hamilelik sürecinde ne tür sorunlar yaşanabileceğini anlattı.

BİYOLOJİK YAŞ KRONOLOJİK YAŞTAN DAHA ÖNEMLİ

Geç anne olanın avantaj ve dezavantajları
Yaş ilerledikçe gebelik şansı azalmaktadır. Otuz yaş altında herhangi bir ayda gebe kalabilme şansı % 20 iken, 40 yaş üzerinde bu şans yalnızca % 5 civarındadır.  Yaşlanan kadın ile birlikte “yumurta kalitesi” düşer, bu da sperm tarafından döllenme kabiliyetlerinin azalmasına neden olur. Bu yumurtaların döllenmesi durumunda genetik bozukluklar açısından daha fazla risk söz konusudur. Örneğin, Down Sendromu (21. kromozomun iki yerine üç tane olması, mongol bebek) yaşlı kadınların çocuklarında daha sık görülür.

Vücut yıpranıyor
Kırk yaşına gelene kadar birçok kadının başından doğurganlığını etkileyebilecek, kadınlık organları ile ilgili tüpleri tıkayabilen iltihaplar, dış gebelik, apandisit, endometriosis, miyom ya da değişik nedenlere bağlı cerrahi müdahaleler geçebilmektedir.  Ancak üreme sağlığı açısından kadınların biyolojik yaşı kronolojik yaşından daha önemlidir. Bazen 45 yaşındaki bir kadın düzenli olarak yumurta üretirken çok daha genç olan bir kadın erken olarak menopoz dönemine girmiş olabilir.

İleri yaşlarda olumlu beklentiler
İleri yaşlarda çocuk sahibi olan çiftlerin hayata bakışları, beklentileri olumlu yönde artıyor gibi gözükmektedir. İleriye yönelik plan ve programları, kendilerini olumlu yönde motive etmeleri, daha aktif bir hayat tarzına sahip olmalarını sağlayabilmektedir.

Geç yaşta donör yumurta hamileliği
Çocuk sahibi olmayı 40 ve 50’li yaşlara erteleyenler donör yumurta yardımıyla hamile kalma yönteminden yararlanabilirler. Ancak, ülkemizde yumurta bağışı ( donör yumurta) ile gebelik elde etmek kanunen yasaktır. Ülkemizde, bu tür uygulamaların serbest olduğu ülkelere giderek çocuk sahibi olan çiftlere rastlanabilmektedir.

Geç yaşta anne olmaya karar verenler için öneriler
Öncelikle gebelik meydana geldiğinde oluşabilecek tıbbi problemler olup olmadığı araştırılmalıdır.  İleri yaşlarda; gebelikte ciddi bir sorun olan tansiyon yükselmesi (hipertansiyon), gebelik şekeri, erken doğum, anne karnında bebek kaybı, peripartum kardiyomiyopati (doğum öncesi ve sonrası dönemde gelişebilen kalp yetmezliği ), doğum sonrası kanamalar, plasental anormallikler, erken doğum, ölü doğum gibi istenmeyen olaylar da daha sık yaşanmaktadır. Anne yaşının artmasıyla birlikte gebelikte yaşanabilecek diğer sistemik hastalıklara yakalanma ihtimali de artmaktadır.

40 yaş üstü gebelik
Özellikle 40 yaş üzeri yaş grubundaki kadınların bilmeleri gereken önemli bir konu da genetik problemi bulunan bebek taşıma ihtimalinin genç yaştaki kadınlara göre daha fazla olduğudur. Bu grup hastaların gebe kalmadan önce belli testleri yaptırıp bir uzman hekim kontrolünden geçmeleri, gerekli tedaviyi görerek gebelik planı yapmaları yaşanabilecek olumsuzlukları çok düşük seviyeye indirecektir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz