Sağlık bilgi platformuı - 28 Mayıs 2024, Salı

Hamileler ne kadar et tüketmeli?

Hamileler ne kadar et tüketmeli?

Hamilelik döneminde yeme içme konusu, anne ve bebek açısından önem taşıyor.

Kurban Bayramı sürecinde anne adayları eti ne ölçüde tüketmeli ve nasıl tüketmeli?

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Seval Taşdemir, anne adaylarının et tüketimleriyle ilgili bilgi verdi.

ETİN KALİTESİ BİLİNMELİ

“Hamileler dikkatli olmak koşuluyla kurban eti tüketebilirler. Kurban olarak kesilecek hayvan mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş olmalıdır. Kurban eti; sağlıklı koşullarda kesilmiş, saklanmış ve pişirilmiş olmalıdır. Kurban eti, anne adayı tarafından tüketilmeden önce en az 24 saat bekletilmelidir.”

ÇOK PİŞİRİLİRSE PROTEİN KAYBI OLUR

“Et çok pişirilmemelidir, üzerinde kahverengi bir tabaka oluşmamasına dikkat edilmelidir. Çok pişerse protein ve folik asit kaybı olur. Hamileler günde 100-120 gramdan fazla kurban eti tüketilmemelidir. Çiğ veya az pişmiş tüketilirse bazı parazitler ve virütik hastalıklar (toxoplazma, brucella, tenya, salmonella vb.) bulaşabilir.”

SU VEYA MADEN SUYU TÜKETİN

“Ayrıca bayram boyunca artan ziyaretler yeme-içme düzenini de bozar. İkramlara ‘hayır’ diyebilmeli, çay, kahve ve kola yerine doğal ve katkı maddesi içermeyen ıhlamur, kuşburnu, papatya gibi bitki çayları tercih etmelisiniz. Eğer bu bitki çayları yoksa su ya da maden suyu içebilirsiniz. İkram edilen hamur işleri, baklava ve çikolatalar yerine de sütlü tatlıları tüketmelisiniz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz