Sağlık bilgi platformuı - 28 Mayıs 2024, Salı

Güneş, katarakt nedeni olabilir

3 Ağustos 2016
Güneş, katarakt nedeni olabilir

Güneş birçok sağlık sorununu tetikleyebiliyor. Bu sorunlardan birini de katarakt oluşturuyor.

Doğru seçilmiş bir gözlükle güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunulabileceği ifade ediliyor.

Dünyagöz Etiler doktorlarından Opr. Dr. İrfan Kayurtar, güneşin göze etkileri ve gözlük seçimi konusunda bilgi verdi.

KATARAKTI TETİKLER

“Kataraktın oluşumunda zararlı güneş ışınlarının büyük bir rolü vardır. Bu nedenle özellikle tarım bölgelerindeki işçilerde ve Afrika ülkelerinde erken yaşta katarakt görülme oranı daha fazla olur. Bunlar doğru seçilmiş güneş gözlüğü kullanılarak önemli ölçüde önlenebilir. Bunun için ultraviyole ışınlarını bloke eden, polarize filtreli güneş gözlükleri tercih edilmelidir.”
YANLIŞ GÖZLÜK YARAR YERİNE ZARAR VERİR

“Zararlı güneş ışınlarına karşı koruyucu olmayan güneş gözlükleri, sanıldığı gibi gözü korumaz. Karanlık ortamlarda daha çok ışın alabilmek için refleks olarak büyüyen göz bebekleri, güneş gözlüklerinin yarattığı karanlıkla birlikte büyür. Böylece, büyüyen göz bebekleri daha çok ışığı içeri alır. Ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu olmayan güneş gözlüklerini kullandığımızda, zararlı ışınlar büyüyen göz bebeklerinden göz içine daha kolay ulaşır ve buradaki doğal merceğe zarar verir.
Göz içinde yer alan doğal merceğin saydamlığını yitirmesiyle katarakt hastalığı oluşur. Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruma bulundurmayan güneş gözlüklerinin kullanımı, göz merceğine zarar verip katarakt oluşumunu hızlandırabilir. Buna ek olarak, ileri yaşlarda ortaya çıkan ve halk arasında sarı nokta olarak bilinen makula dejenerasyonu hastalığına sebep olabilir.”

MODA İÇİN GÖZ SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN!

“Özellikle yaz aylarında sadece moda amaçlı ve cam kalitesine dikkat edilmeyen gözlüklerin satışı artar. Güneş gözlükleri sıradan bir takı değil,  göz sağlığı için çok önemli bir aksesuardır. Unutulmamalıdır ki kataraktın ilerlemesi durdurulamaz ve tek tedavisi ameliyattır. Dolayısıyla kişilerin güneş gözlüğü seçiminde oldukça dikkatli olmasını ve göz sağlığına tehdit oluşturacak güneş gözlüklerini kullanmamalarını tavsiye ediyoruz.
Yazın özellikle beyaz zeminler ve parlak yüzeylerden yansıyan güneş ışığı daha fazla olduğu için gözlerimize daha çok zarar vermektedir ve güneşin gözümüze dik olarak geldiği saatlerde bu korunma ihtiyacı daha da önemlidir. Bu saatlerde ultraviyole ışınlarını bloke eden ve polarize filtreli güneş gözlüklerinin kullanılması gerekir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz