Sağlık bilgi platformuı - 18 Nisan 2024, Perşembe

Göz kuruluğu

Göz kuruluğu

İlaç kullanımı ve makyaj ürünleri dahil, çeşitli etkenlere bağlı olarak göz kuruluğu sorununun giderek yaygınlaştığı belirtiliyor.

Dünyagöz Etiler’den Opr. Dr. İskender Alkın Solmaz, giderek yaygın bir sağlık sorunu haline gelen göz kuruluğu hakkında bilgi verdi.

Göz kuruluğu hastalığıyla özellikle menopoz ve sonrası dönemindeki kadınlarda daha yaygın olarak karşılaşıyoruz. Hastalığın ortaya çıkmasına çevresel faktörlerin yanı sıra; akne ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da neden olabiliyor.

Üzüntüye ve sevince eşlik eden gözyaşı, göz sağlığı için de büyük önem taşıyor. Gözyaşı içindeki maddeler sayesinde gözü, dış etkenlerden ve enfeksiyonlardan koruyor. Gözyaşı, göz yüzeyinin kurumasını engellerken aynı zamanda gözün oksijenlenmesi ve beslenmesi için de önemlidir. Ayrıca bir tür optik görevi görerek net görmemize katkı sağlamaktadır. Bu sebeple gözyaşı, göz sağlığı için oldukça önemlidir. Gözyaşının yeteri kadar üretilemediği durumlarda göz kuruluğu sorunu ortaya çıkmaktadır.

KADINLARDA DAHA YAYGIN!

Göz kuruluğu kadınlarda nispeten daha yaygın görülür. Bu sorun yaygın olarak menopoz ve menopoz sonrası döneminde görülüyor. Ancak günümüzde hem kontakt lens kullanımının yaygınlaşması, hem ofis çalışmaları ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşması, hem de çevresel faktörlerin kuru göz hastalığını tetiklemesiyle gençlerde de giderek artan sayıda göz kuruluğu sorunuyla karşılaşıyoruz. Bu nedenle kuru göz için çağımızın hastalığı tanımlamasını yapmamız yanlış olmaz.

GÖZ SULANMASI, KURULUĞUN BELİRTİSİ OLABİLİR!

Gözyaşı, biri normal, diğeri de göze bir şey battığında ya da göz tahriş olduğunda ortaya çıkan refleks gözyaşı olmak üzere iki şekilde üretilir. Bu iki gözyaşının içeriği birbirinden farklıdır. Tezat olarak görünse de batma ve yanma gibi yakınmalara eşlik eden göz sulanması; gözde batma, yanma, kaşıntı ve yabancı cisim hissi gibi göz kuruluğu hastalığının başlıca belirtilerinden biridir.

AKNE VE DEPRESYON İLAÇLARINA DİKKAT!

Özellikle bazı hastalıklar ve ilaçlar da göz kuruluğuna sebep olur. Artrit, lupus (SL hastalığı), lösemiler ve steven Johnson sendromu gibi hastalıklar gözyaşı bezlerini etkileyerek gözyaşı yapımını azaltabiliyor. Yine aynı şekilde akne ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da göz kuruluğunun gelişmesine neden olabiliyor. Kuru göz hastalığının tedavisinde hekimlerin önerdiklerinin dikkatlice takip edilmesi ve uygulanması büyük önem taşır.

ÇEVRESEL FAKTÖRLER

Bazı çevresel faktörler de hastalığı tetikleyebilir.

  • Klimalı ortamlar göz kuruluğunu arttırabilir. Bu nedenle otomobilde, evde ya da ofiste klimalı ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı. Önlem olarak zaman zaman pencereler açılmalı, hava nemlendiriciler kullanılmalıdır. Havalandırmanın direkt göze temas etmemesi sağlanmalıdır.
  • Çok uzun süre televizyon seyretmek, bilgisayar karşısında çalışmak ya da oyun oynamak gibi alışkanlıklarda göz kuruluğu tablosunu fazlalaştırmaktadır.
  • Mesleği ya da eğitimi gereği uzun süre bilgisayar başında çalışmak zorunda kalan kuru göz hastaları takviye suni gözyaşı kullanabilir. Ancak bu ilaçların mutlaka bir hekim tarafından önerilmeli, kesinlikle bilinçsizce alınmamalıdır.
  • Kuru göz sorunu olan hastaların 30-45 dakikada bir bilgisayarda çalışmayı bırakıp gözlerini kapatarak dinlendirmeli, bilgisayar ekranının göz seviyesinin altında olmamasına dikkat edilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz