Sağlık bilgi platformuı - 28 Mayıs 2024, Salı

Erkekte sperm kalitesi

Erkekte sperm kalitesi

Sağlıklı, güçlü kuvvetli bir erkeksiniz ama çocuğunuz olmuyorsa bu önemli sorunun sebebi yediklerinizle ilgili olabilir. Son bir araştırma süt ve süt ürünlerini işaret ediyor.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Betül Görgen, erkeklerin sperm kalitesi konusunda yapılan bir araştırmanın sonuçlarıyla ilgili bilgi verdi.

Erkekler üzerinde yapılan bilimsel araştırmalarda, tam yağlı süt, peynir ve krema gibi süt ürünleri tüketen erkeklerde sperm kalitesinin düştüğü, sperm sayısının azaldığı ve sperm hareketlerinin yavaşladığı gözlemlendi.

KISIRLIKTA ERKEKLE İLGİLİ SORUNLAR

Kısırlık, üreme çağındaki çiftlerin %10 ila %15’ini etkileyen önemli bir sorun. Araştırmalar, çocuğu olmayan çiftlerin %58’inde, sperm kalitesinden kaynaklanan erkekle ilgili problemlerin olduğunu gösteriyor.

Boston Massachusetts’te  General Hospital Üreme Merkezi’nde yapılan araştırmada, 18-55 yaş grubunda, eşi aşılama ya da tüp bebek tedavisi görmüş ve  azalmış üreme kapasitesine sahip erkekler, çalışma için davet edildi.

Çalışma kapsamında 155 erkek ve onlara ait 338 sperm örneği değerlendirildi. Katılımcılar gıda tüketimiyle ilgili 15 soruyu içeren anketi evlerinde cevapladılar.

BESLENMENİN ÖNEMİ

Gıda alımındaki genel eğilimleri belirlemek için tüketilen ağırlıklı gıda çeşidine göre, iki farklı beslenme grubu belirlendi.

Sağlıklı tip beslenme: Balık, yağı azaltılmış süt ürünleri, meyve, sebze ve tam tahıllar.

Western tip beslenme: İşlenmiş kırmızı et, kızarmış balık ve deniz ürünleri, tereyağ, margarin ve tam yağlı süt ürünleri, mayonez, tatlı.

Yapılan değerlendirmelerin sonucunda, az yağlı süt ürünleri tüketen erkeklerin sperm kalitesinin ve sperm hareketinin daha yüksek olduğu gözlemlendi. Tam yağlı süt ürünleri tüketen grupta ise sperm sayısı ve hareketi düşük çıktı.

Çalışmada, yağı azaltılmış süt ürünleri, özellikle “az yağlı süt” tüketimi ile sperm hareketi ve sayısı arasında güçlü pozitif ilişki bulundu.

SAĞLIKLI GENÇ ERKEKLERDE DE AYNI SONUÇ

Üreme tedavisi görmeyen sağlıklı erkekler üzerinde yapılan araştırmalar da aynı sonucu doğrulamaktadır.

Amerika, İspanya, Danimarka ve Finlandiya’da 189 erkeğin katılımıyla bir yıl süren Rochester Genç Erkek Çalışması’nda; tam yağlı süt ürünleri tüketen grupta sperm sayısında ve kalitesinde azalma saptandı.

GÜNDE 90 GRAMDAN FAZLA PEYNİR TÜKETENLER

Boston’da, Harvard Halk Sağlığı Okulu’nda yapılan bir başka araştırmaya göre de, tam yağlı süt ürünlerinin her gün yüksek miktarda tüketilmesinin genç erkeklerin çocuk sahibi olma olasılığı üzerinde olumsuz etki yapabileceği belirtiliyor.

18-22 yaş grubunda ve 189 kişiden oluşan araştırmada, günde üç porsiyon veya daha fazla peynir tüketen grupta, daha az tüketenlere göre sperm kalitesi daha kötü.

Günde 1,3 ila 7,5 porsiyon süt ürünü tüketenlerde sperm kalitesi, daha az miktarda tüketen erkeklere göre daha az bulundu.

Normalde bu ürünler için önerilen tüketim günde üç porsiyondur. Yani 90 gramın altında. Bu araştırmada baz alınan porsiyon değerleri peynir için 30 gr, krema için 1 tatlı kaşığı, dondurma için 1 top, tam yağlı süt için 1 bardaktır.

HAYVANDAKİ ÖSTROJEN SÜT ÜRÜNLERİYLE İNSANA GEÇİYOR!

Son yıllarda yapılan araştırmalar, erkeklerde sperm sayısının 20. Yüzyıl boyunca ve 21. Yüzyıl’ın erken dönemlerini içine alan süreçte gittikçe azalma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Bu azalmanın nedenleri konusunda ileri sürülen hipotezlerden biri maruz kalınan çevresel faktörler, özellikle de çevresel östrojenlerdir.

Ortaya çıkan kanıtlar erkekteki anormal sperm bulgularının, çevreye ait östrojenler ile ilgili olabileceğini gösteriyor.

Çevreye ait östrojenlerin alınması, yaygın olarak süt ve süt ürünlerinin tüketimiyle gerçekleşiyor. Çünkü satılan sütler, gebeliğinin çeşitli evrelerinde olan ineklerden elde ediliyor. Hatta günümüz koşullarında, süt ürünleri üretiminin %75’i hamile ineklerden elde edilmekte. Bunun sonucunda, doğal olarak süt ürünlerinde saptanabilir miktarda östrojen ve gebelikte artan diğer hormonlar da bulunur ki, bu da özellikle Batı ülkelerinde gıdalar yoluyla alınan östrojenin %60-80’ini oluşturuyor. Bu nedenle çalışmaların çoğunda, aşırı tüketilen süt ve süt ürünleriyle kötü sperm kalitesi ilişkili bulundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz