Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Endoskopiyi kim yapmalı?

Endoskopiyi kim yapmalı?

Türk Gastroentoroloji Kongresi’nde yeterli sayıda gastroenteroloji uzmanı olmadığına, sayının artırılması için de kliniklerde açılan kadro sayısının artırılmasına ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Antalya’da yapılan kongrede konuşan Türk Gastroentoroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor, yeterli sayıda gastroenteroloji uzmanı olmadığını, yeni uzman yetiştirmek için de yeterli yan dal uzmanlık kadrosunun açılmadığına dikkat çekti.

Türkiye’de eğitim veren 80 gastroentoroloji kliniği olduğunu belirten Prof Dr. Bor, “Sadece 20 kişilik kadro açılıyor. Bu kliniklere yetmiyor. Planlama yapılırken bizlerden de görüş alınmalı” dedi. Dr, Bor, yeterli uzman olmadığı için endoskopilerin yarısının15 günlük eğitimden geçen doktorlar tarafından yapıldığını bunun da doğru bir yaklaşım olmadığını vurguladı. Endoskopi yapacak hekimlerin en az 9 ay eğitim alması gerektiğini vurgulayan Prof, Dr. Bor, “Türkiye’de 768 gastroentoroloji  uzmanı var. Bu sayı yeterli değil. Ancak kimse de 15 günlük eğitimle endoskopi yapmamalı. Bu üç ay teorik, 6 ay da pratik endoskopi eğitimi alınması zorunlu olmalıdır” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz