Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Deniz suyu ve güneş alerjiye iyi geliyor

Deniz suyu ve güneş alerjiye iyi geliyor

Astım, alerjik rinit ve atopik dermatit hastalığına deniz tatilinin iyi geldiği, en iyi ve en doğal tedavinin deniz suyu ve güneş olduğu belirtiliyor.

Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, deniz suyu ve güneşin doğal tedavi özellikleri hakkında bilgi verdi.

HİPOKRAT BİLE YARARLANDI

Her çocuk için ama özellikle de alerjik çocuklar için deniz tatilinin tedavi açısından önemine değindi. Astım, alerjik rinit, atopik dermatit gibi hastalıkların en iyi ve en doğal tedavisi deniz suyu ve güneş ile sağlanır. Deniz suyunun şifası asırlardır biliniyor. Hatta modern tıbbın babası Hipokrat, deniz suyunun balık adamların yaralarını iyileştirdiğini keşfettikten sonra kendi hastaları üzerinde kullanmıştı.

DOĞAL TEDAVİ

Yapılan araştırmalarda deniz suyunun insan kanında bulunan içeriklere en yakın sıvı olduğu ve osmiyum, altın, vanadyum, çinko, iyot ve potasyum klorür dahil olmak üzere, 80 den fazla faydalı maddeyi bol miktarda içerdiği ve kanıtlanmıştır. Deniz suyu içerdiği mineral tuzları, amino asitler ve eser elementler ile insan vücudu için vitamin deposu özelliği taşımakta olup alerjik hastalıkların tedavisinde en önemli doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Özellikle de çocuklar deniz suyundan bolca faydalanmalıdır. Deniz suyunda bulunan kalsiyum karbonat, sülfat, potasyum klorür ve magnezyum klorür, magnezyum sülfatta bulunan özellikler çocuklarda şifa verici nitelik taşımaktadır.

DERİ HASTALIĞINA İYİ GELİR

Deniz suyu, güneşle birleştiğinde atopic dermatit, ya da çocukluk çağı egzaması dediğimiz deri hastalığına çok iyi gelir. Deniz suyu yine ürtiker ya da halk arasında kurdeşen olarak adlandırılan kaşıntılı alerjik cilt lezyonlarına ve yazın sıcağın etkisiyle oldukça fazla ortaya çıkabilen isiliğe de iyi gelir. Ayrıca deniz suyunun en etkili özelliği; yaraların, alerjik reaksiyonların yol açtığı izleri yok etmesidir. Özetlersek, deniz suyunun egzama, atopik dermatit, ürtiker, kurdeşen, isilik gibi cilt hastalıklarında büyük yararı bulunmaktadır.

DENİZ TATİLİ HASTALIKLARA BİREBİR

Deniz suyu tüm sinüs yollarını temizler. Dolaylısıyla alerjik rinit ve kronik sinüzitin temizlenmesinde çok etkilidir. Burun ve sinüslerin temiz olmasında alt solunum yollarını ve bronşların alerjik hastalığı astım tedavisinde, oldukça olumlu etkilere sahiptir. Yine yüzme; akciğerlerin kapasitesini artıran en etkili fizik tedavidir ve astımlı her bireyin yapmasını önerdiğimiz en önemli sporlardan biridir. Tabi deniz tatilinin en önemli faydalarından biride yaz boyunca güneşten aldığımız D vitaminidir. UV ışınları ile derimizde yaptığımız ve vücudumuzda depoladığımız ve kışın bizi hastalıklardan koruyan, savunma sistemimizi güçlendiren ve alerjik hastalıkların oluşumu önleyen D vitaminidir.

Deniz suyu ve güneş alerjiye iyi geliyor Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz