Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Çocukluğunu yaşamayan zor mutlu olur

12 Mayıs 2016
Çocukluğunu yaşamayan zor mutlu olur

“Çocukluğunu doya doya yaşamamış insanların oluşturduğu toplumda çoğunluk asık suratlı ve öfkelidir”

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesinin düzenlediği 3. İletişim Günleri’ne katılan Psikolog Doğan Cüceloğlu “Yaşam, ilişkiler, varoluş” başlıklı bir konuşma yaptı.
Cüceloğlu yaşamın ilk 5 yılını bir ağacın köklerine benzeterek  şunları söyledi:
“Ağacın kökleri onun yaşam kaynağıdır. Nasıl ki kökler ağacın yaşam kaynağı ise insanın ilk beş yılı da köklerinin, kimliğinin geliştiği dönemlerdir. Bebeklik çocukluk çağı çok önemli.  Hayatın en önemli dönemidir. Yaşam köklerinin geliştiği dönemdir.  Çocuk bu dönemde kendi anlam verme sistemini geliştirmektedir. O nedenle bir insanın anavatanı çocukluğudur diyorum; çocukluğunu doya doya yaşayamamış bir insanın mutlu olması çok zordur. Bir anne babanın en temel görevi çocuklarının çocukluğunu doya doya yaşamalarına olanak sağlamasıdır. O yüzden çocukluğunu doya doya yaşamamış insanlardan oluşan toplumun çoğunluğu asık suratlı ve öfkelidir.”

MUTLU OLMAK İSTİYORSAN…

“Toplumumuzda aynı apartmanda yaşayıp birbirine selam vermeyen insanlar var. Şehirleşmiş, eğitimli kişilerin bencilleşiyor. Bu üzerinde düşünülmesi gereken bir durumdur. İkili ilişkilerde evliliklerde de hep bir mücadele yaşanıyor. Onlar yetişirken öyle bir ortamda yetişiyorlar ama biz merkezli yaşayan insanlar mutlu olmak istiyorsan mutlu etmesini de bil felsefesiyle yaşarlar.  İlişkinde mutlu olmak istiyorsan karşındaki kişiyi nasıl mutlu ederime odaklan. Bu bambaşka bir yaşam felsefesi.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz