Sağlık bilgi platformuı - 30 Mayıs 2024, Perşembe

Çocuklu aileler için tatil tavsiyeleri

Çocuklu aileler için tatil tavsiyeleri

Tatil dönemlerinde çocuklu ailelerin sorumlulukları daha fazladır. Sıkıntısız bir tatil geçirmenin yolunu aileler yıllar içinde kazanacakları deneyimlerle bulabilirler.

Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ çocukla keyifli bir tatil geçirmenin püf noktalarını anlattı.

YAZ BAŞI VE SONUNU TERCİH EDİN

Öncelikle çocuğun yaş grubuna uygun uzaklıktaki uygun tatil yerlerini seçmelisiniz. Ayrıca çok sıcak aylar yerine yaz başı ve sonu seçilirse çocuğunuzun sağlığı açısından daha uygun olur. İlk bir aydaki bebekler için uzak yerlere gitme yerine daha yakın yerlerdeki tatil yerleri seçilmelidir.

YAKINDA SAĞLIK MERKEZİ YA DA ECZANE OLMALI

İki yaş altındaki bebekler ile yapılacak tatil biraz daha zorludur. Evin sakin ve sessiz ortamına alışmış bir bebek için değişik ortamlar, hava koşulları ve yolculuk onu olumsuz etkileyebilir. Daha sakin, gürültüsüz yazlık evler daha uygun olabilir. Yakında mutlaka sağlık merkezi ve eczanenin olması tercih edilmelidir.

DÜZENİ BOZULMAMALI

Ek gıda başlanmış ise mutfak bulunan devre mülk, apart oteller veya yazlık evler daha uygun olabilir. Kolaylıkla ek gıdalar hazırlanabilir. Bu şekilde alışılmış olan düzen korunabilir. Daha büyük çocuklar için açık büfe olan otellerde istediği yiyecekler daha kolay bulunabilir. Bu grup çocuklar için oyun parkları ve çocuk kulüpleri varsa daha oyalayıcı olacaktır.

YOLCULUĞU UYKU DÜZENİNE GÖRE PLANLAYIN

İlkokul öncesi çocuklar daha meraklı ve hareketlidirler. Uzun yolculuklarda yönetimleri zor olabilir. Yolculukların daha kısa süreli olması tercih edilebilir. Ufak çocuklarda uçak seyahati yeğlenebilir. Uçak ile seyahat yapılıyorsa uçak kalkış ve iniş sırasında kulakta oluşan basıncı azaltmak için emzirilir, su verilebilir; büyük çocuk ise ciklet çiğneyebilir. Daha büyük çocuklar özel araç veya otobüs ile yolculuk yapılabilir. Trafiğin yoğun olmadığı saatler seçilmelidir. Seyahatin bir kısmının uykuda geçmesi yolculuğu kolaylaştırır. Yola çıkış saatleri uyku saatlerine göre planlanabilir. Özel araçla seyahat ediliyorsa, çocuk ufak ise 2-3 saatte bir mola verilir. Yolculuk için tatil süresine ilave bir gün eklenebilir.

EMNİYET KEMERİNİ UNUTMAYIN

Araba yolculuğunda mutlaka emniyet kemeri bağlı olmalıdır. Yaş grubu küçük ise araba koltuğu kullanılmalıdır.  Yolculuk sırasında gelecek olan direkt güneş ışığından korumalıdır.

YANINIZA OYUNCUK ALIN

Yanınıza yolculuk sırasında kullanabileceğiniz yedek giysi, bez, ıslak havlu, mendil, su, mama alıyorsa mamalar, oyalamak için sevdiği oyuncaklar, kirliler için poşetlerin yerleştirildiği valizinizden ayrı küçük bir çanta almanız uygun olur. Aradığınız eşyaları daha kolay bulabilirsiniz.

YANINIZA ALACAĞINIZ İLAÇLARI PLANLAYIN

Eğer uzun süreli bir seyahat planlandı ise öncesinde mutlaka hekim kontrolü yapılmalı, aşıları sorgulanmalıdır. Farklı ülkelere gidilecekse ek aşı gerekebilir. Hekimine danışılmalıdır. Eğer sürekli aldığı ilaçlar varsa yanınıza yeterli miktarda almalısınız. Bunun dışında hekiminizle ateş gibi acil durumlarda yanınızda bulunması gereken ilaçları planlamanız gerekmektedir.

UYKU VE BESLENME SAATİNİ DEĞİŞTİRMEYİN

Yine yolculuk öncesi beslenme programı, uyku saatleri gibi durumlarda değişiklik yapılmamalıdır.  Yapılan değişiklikler yeni yerlerle çocuğun davranışını etkileyebilir.

EN AZ 30 FAKTÖRLÜ GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIN

Denizde ve havuzda direkt güneş altında uzun süreli kalmamasına dikkat edilmelidir. Mutlaka en az 30 faktörlü güneş kremi sürülmeli, geniş kenarlı şapka giydirilmeli, güneş ışınlarının dik gelmediği sabah 10:00-11:00, akşam 16.00-18:00 arasında çıkartılmalıdır.

SUYUN KENARINDA ASLA YALNIZ BIRAKMAYIN

Havuz ve deniz kenarında çocuklar yalnız bırakılmamalıdır. Sudan korkan çocuk suya girmek için zorlanmamalıdır.  Suya girme süreleri çok uzun olmamalıdır.

SİVRİSİNEĞE KARŞI ÖNLEM ALIN

Sivrisinek fazla ise uzun kollu ve uzun paçalı ince kıyafetler giydirilmelidir.

Çocuklu aileler için tatil tavsiyeleri Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz