Sağlık bilgi platformuı - 29 Mayıs 2024, Çarşamba

Çocuğunuzun sağlığı okula hazır mı?

Çocuğunuzun sağlığı okula hazır mı?

Okullar açılıyor, son hazırlıklar yapıldı. Çocuklar giyecek, çanta, defter kitap bakımından okula hazırlandı.

Peki çocuklarımız sağlık açısından da okula hazır mı?

Bu sorunun yanıtı olabilecek bilgileri Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Ela Tahmaz verdi.

“Çocukların anasınıfına başlangıcından itibaren her sene doktor kontrolünden geçmesi ve eksik aşılarının yapılması okul başarıları için son derece önemlidir. Fark edilmeyen sağlık sorunları çocukların okul başarısını ve geleceğini etkileyebiliyor. Çocukları hastalıklardan koruyan aşıların zamanında ve eksiksiz yapılması büyük önem taşıyor. Bu noktada okul öncesi muayenede aşılarının yapılması ihmal edilmemelidir. Okul çağı çocuklarının her sene ayrıntılı bir muayeneden geçmeleri gerekiyor. Yaptığımız bu muayeneler çocuklarımızın sağlığı ve okulla ilgili ortaya çıkabilecek sorunları önceden belirleyip çözüme kavuşturmamızı sağlıyor.”

KARMA AŞILAR SALGINLARI ÖNLÜYOR

“Özellikle 4 yaşındaki karma aşı tekrarları çok önemlidir. Difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği, meningokok ve grip gibi aşılarının okul öncesinde yapılması gerekiyor. Bu hastalıklar özellikle çocuklar arasında salgınlara ve büyük problemlere yol açabilir. Aşılar bazı bulaşıcı hastalıklar için çocuklarda bağışıklık sağlayıp hastalıkların yayılmasını önlüyor. Bahsettiğimiz tüm bu aşılar da okullardaki salgınları büyük ölçüde engelliyor.”

FİZİKİ MUAYENEYİ İHMAL ETMEYİN     

“Okul çocuklarını, okul başlamadan önce çocuk hekimine götürüp detaylı bir fizik muayeneden geçirmek gerekir. Çocukların her yıl göz, diş, kulak, burun, boğaz ve işitme muayenelerini ihmal etmemelidir. Bu alanlardaki herhangi bir problem çocuğun okul başarısını ciddi oranda etkiliyor. Tahtayı görmeyen, duyma güçlüğü olan veya diş ağrısı çeken çocuk okulda başarılı olamayacaktır. Bu nedenle her yıl okul öncesi check-up yaptırmak sene içinde çıkacak rahatsızlıkların önemli bir kısmını önlememize yardımcı oluyor. Özellikle okul öncesi Check-Up’un anasınıfına başlangıç yaşında yapılmasını öneriyoruz. Anasınıfına normal başlama yaşı 4 olmasına rağmen, 2-3 yaşında kreşe başlayacak olan çocuklara da aynı muayenenin yapılması gerekir.”

Çocuğunuzun sağlığı okula hazır mı? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz